dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Rozbudowa DPS w Nowodworzu dzięki pieniądzom ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

pomocna dlonPowiat Tarnowski otrzyma bezzwrotną pomoc w ramach konkursu „Pomocna Dłoń pod Bezpiecznym Dachem”. Pieniądze ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy pozwolą na rozbudowę DPS w Nowodworzu, zwiększenie liczby pensjonariuszy oraz podniesienie jakości usług.

Projekt złożony w ubiegłym roku przez Powiat Tarnowski do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach konkursu „Pomocna Dłoń pod Bezpiecznym Dachem”, został wysoko oceniony przez Komisję Ekspertów i znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej uzyskując 92,7 punktów na 100 możliwych. Tym samym otrzyma dofinansowanie ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w wysokości ponad 2.569.000 złotych, co stanowi 85% wartości zadania.

Realizacja zadania odbywać się będzie w latach 2013-2014. W ramach projektu zaplanowano część inwestycyjną polegającą na dobudowie nowego skrzydła mieszkalnego w DPS Nowodworze wraz z umeblowaniem, utworzenie nowych pracowni rehabilitacyjnych i terapeutycznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt specjalistyczny. Rozbudowa obiektu w Nowodworzu pozwoli zwiększyć liczbę pensjonariuszy ze 111 do 142 osób, poprawić warunki mieszkalne i opiekuńcze w placówce, podnieść jakość świadczonych usług poprzez wprowadzenie nowych form terapii i rehabilitacji.

W ramach projektu przewidziano również kompleksowe szkolenia dla pracowników  DPS-u w zakresie m.in. stosowania nowoczesnych technik i metod leczniczo-rehabilitacyjnych oraz technik terapii zajęciowej.

Projekt „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w ramach Celu II Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: „Poprawa usług podstawowej opieki zdrowotnej i usług opieki społecznej na peryferyjnych i zmarginalizowanych terenach obszarów objętych koncentracją geograficzną”. Celem projektu jest podniesienie dostępności usług opieki społecznej dla mieszkańców Małopolski poprzez waloryzację bazy infrastrukturalnej domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych, doposażenie tych jednostek w sprzęt oraz profesjonalizację usług ich personelu.

Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2012 roku, a zakończy się w połowie roku 2015. Łączna kwota przeznaczona przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy na jego realizację to 6 114 987 CHF, zaś kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach Komponentu I i II wynosi łącznie 4 804 914 CHF i zostanie rozdysponowana w drodze konkursu.