dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Już wkrótce obchody 150. rocznicy powstania styczniowego

powstanie styczniowe miniW bieżącym roku przypada 150. rocznica powstania styczniowego, największego polskiego zrywu niepodległościowego w XIX wieku. Zainicjowała je niewielka grupa konspiratorów, jednakże w krótkim czasie przekształciło się ono w ruch masowy, w który w różnej formie zaangażowały się szerokie rzesze społeczeństwa polskiego w trzech zaborach.

Powstanie trwało blisko szesnaście miesięcy. Było ono rezultatem polskich dążeń narodowo-wyzwoleńczych i miało ogromny wpływ na kształtowanie się tożsamości narodowej Polaków. Przypomniało również społeczności europejskiej o sprawie polskiej, że Polacy są gotowi, przy sprzyjających warunkach międzynarodowych, zbrojnie upominać się o swoje prawo do wolności narodowej i państwowej.

Z perspektywy historii można ocenić, iż powstanie styczniowe nie mogło zakończyć się sukcesem. Jednak sami powstańcy powinni stać się dla nas ideałem zapału, ofiarności, pasji i determinacji na rzecz sprawy niepodległości. Patrząc na postawę kolejnych pokoleń Polaków, którzy podejmowali walkę o sprawę narodową, można zauważyć, iż inspiracją dla nich byli właśnie powstańcy stycznia 1863 roku.

Doceniając rangę 150. rocznicy powstania styczniowego 3 sierpnia 2012 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2013 – „Rokiem Powstania Styczniowego” („Monitor Polski” 2012, nr 0 poz. 588). Senatorowie Polscy zapasali w niej miedzy innymi: „Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności”. Jednocześnie we wspomnianej uchwale Senat RP zaapelował „do instytucji pań¬stwowych i samorządowych wszystkich szczebli o godne uczczenie tej doniosłej rocznicy”.

Również Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego w rezolucji nr 18/12 z dnia 29 października 2012 roku zapisali: „Uważamy, że rok 2013 powinien zostać zapamiętany jako rok, w którym temu wysiłkowi i tej sile moralnej, oddany zostanie należyty honor. Wyrażamy poparcie wszystkim staraniom, jakie samorządy gmin i powiatów Małopolski, organizacje pozarządowe, szkoły i placówki kulturalne, zamierzają podjąć w celu upamiętnienia wydarzeń 1863 roku”.

W związku z tym 28 grudnia 2012 r. Zarząd Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego zwrócił się do Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego Wojciecha Skrucha z prośba o upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego na forum Rady Powiatu. W stosownym piśmie Zarząd Tarnowskiego PTH podkreślił, że „taki symboliczny akt będzie właściwym przesłaniem do mieszkańców powiatu i regionu, podkreślającym rangę i doniosłość 150. rocznicy powstania styczniowego oraz wskazującym na potrzebę podejmowania różnego rodzaju przedsięwzięć, upamiętniających to wydarzenie, a także wkład mieszkańców Ziemi Tarnowskiej w styczniową insurekcję, przez cały 2013 rok”.

W Tarnowie uroczystości inicjujące obchody rocznicy odbędą się 22 stycznia przy Kwaterze Powstańców Styczniowych na Starym Cmentarzu. Rozpoczną się one o godz. 15:45. Głównym organizatorem ceremonii jest Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie. Natomiast o godz. 18.00 w Sali klubu Inteligencji Katolickiej (Rynek 24) zaplanowany został wykład „Udział Ziemi Tarnowskiej w powstaniu styczniowym”, który wygłoszą ks. dr Ryszard Banach i dr Marek Smoła.