dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Spotkanie opłatkowe środowiska Armii Krajowej

oplatek ak 2013 01 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie, 9 stycznia 2013 roku, odbyło się międzypokoleniowe spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Zarząd Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W spotkaniu wziął udział m.in. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz Prezes Zarządu Okręgu Tarnów ŚZZAK płk. rez. Zdzisław Baszak.

Miesiąc styczeń to czas spotkań opłatkowych oraz wspólnego radosnego kolędowania. W Starostwie odbyło się międzypokoleniowe spotkanie opłatkowe środowiska żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów. W nastrój Bożonarodzeniowy wprowadził uczestników zespół muzyczny działający przy zakładach Bruk-Bet sp. z o.o. w Niecieczy.

oplatek ak 2013 02

Następnie prezes Okręgu ŚZŻAK płk. rez. Zdzisław Baszak oraz Starosta Tarnowski Mieczysław Kras wręczyli pamiątkowe medale „Za Zasługi dla ŚZŻAK”: Zdzisławowi Gawinowi oraz Krzysztofowi Witkowskiemu, którzy aktywnie wspierają środowisko AK na ziemi tarnowskiej. W zastępstwie za Krzysztofa Witkowskiego, medal odebrał Leszek Liszka, dyrektor Zespołu Szkół w Niecieczy. Ponadto okręgowe władze AK wręczyły okolicznościowy dyplom Urszuli Blicharz, dyrektor tarnowskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty za popularyzację idei Armii Krajowej oraz wspieranie działalności Klubów Historycznych im. AK.

oplatek ak 2013 03

W okolicznościowym wystąpieniu skierowanym do uczestników spotkania, Starosta Tarnowski podziękował żołnierzom Armii Krajowej za wszelkie przejawy dobra, których owocem jest szereg wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez powiat tarnowski we współpracy z Zarządem Okręgu ŚZŻAK w 2012 roku. Jednocześnie Mieczysław Kras zapewnił, że w 2013 roku, powiat będzie kontynuował wszystkie przedsięwzięcia związane z dziedzictwem historycznym Armii Krajowej.  Starosta złożył także najlepsze noworoczne życzenia uczestnikom spotkania. Wcześniej, w imieniu prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, życzenia złożyła Dorota Skrzyniarz, Zastępca Prezydenta miasta. Po tych wystąpieniach słowo do zebranych skierował płk. Zdzisław Baszak oraz kapelan AK, ks. Piotr Gajda.

oplatek ak 2013 04

Centralnym punktem spotkania było składanie życzeń oraz łamanie się opłatkiem. Opłatek środowiska AK poprzedziła konferencja szkolnych Klubów Historycznych im. Armii Krajowej z terenu powiatu dąbrowskiego, tarnowskiego, gorlickiego i m. Tarnowa, zorganizowana przez Wydział Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.