dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym

konferencja prasowa 3 12 2012 01 miniRelacja z wizyty w Paso Robles, zapowiedź obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego oraz informacja nt. ruchu drogowego na moście w Ostrowie, to główne tematy poruszone podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 grudnia 2012 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

W konferencji wzięli udział uczniowie Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie: Urszula Barnaś i Robert Maciejowski oraz absolwent tej szkoły – Marcin Krysa, aktualnie student Akademii Muzycznej w Katowicach, a także Beata Karpała nauczycielka języka angielskiego i opiekun młodzieży podczas pobytu w USA. Pierwszy temat dotyczył bowiem udziału młodych pianistów w Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles w USA, który odbył się w listopadzie br. Jak zgodnie podkreślali pianiści, pobyt w USA był cennym doświadczeniem – Mogliśmy nie tylko uczestniczyć w warsztatach muzycznych, ale zwiedziliśmy także część Californii, na co prywatnie nie byłoby nas stać – mówiła podczas konferencji Urszula Barnaś.

konferencja prasowa 3 12 2012 02

Udział młodzieży w wymianie kulturalnej jest możliwy dzięki współpracy powiatu tarnowskiego z miastem Paso Robles w Californii. W ramach wymiany młodzi muzycy z ziemi tarnowskiej uczestniczą w recitalach podczas Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles, a także biorą udział w warsztatach pianistycznych na uczelniach California Polytechic Institutute w San Luis Obispo i Univestity of Southern California w Los Angeles. Celem projektu jest dalszy rozwój edukacji muzycznej uzdolnionych pianistów z Polski. Warto podkreślić, że tuż po powrocie z USA, Robert Maciejowski zdobył Nagrodę Specjalną, podczas wieloetapowego i prestiżowego XII Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. Jak przyznał Robert, wyjazd do Paso Robles, bez wątpienia dał mu solidne przygotowanie do płockiego konkursu.

konferencja prasowa 3 12 2012 03

Drugi temat dotyczył obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W tym roku uroczystości odbędą się 14 grudnia i rozpoczną się o godzinie 12:00 uroczystą mszą świętą w kościele XX. Filipinów. Po mszy odbędzie się część oficjalna przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zmiana terminu uroczystości ma umożliwić liczniejszy udział młodzieży w uroczystościach. Ponadto, jak wyjaśnił Starosta Tarnowski Mieczysław Kras – nie chcemy, aby uroczystości kolidowały z wojewódzkimi obchodami Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, które zaplanowano na 13 grudnia br., co oznaczałoby, że członkowie NSZZ „Solidarność” z Tarnowa i regionu musieliby zdecydować w których uroczystościach uczestniczyć.

konferencja prasowa 3 12 2012 04

Ponadto organizatorzy obchodów skierowali list do dyrektorów szkół z Tarnowa i powiatu tarnowskiego z apelem o uczestnictwo młodzieży w uroczystościach oraz prośbą o podjęcie różnorodnych form dydaktycznych i wychowawczych akcentujących Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Celem podjętych inicjatyw jest upamiętnienie tych Polakach, którzy w okresie PRL-u podejmowali trud przeciwstawienia się komunistycznej władzy oraz budowania Niezależnego i Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

konferencja prasowa 3 12 2012 05

Ostatni temat dotyczył organizacji ruchu na moście w Ostrowie. W związku ze złym stanem technicznym mostu, w nocy z 1 na 2 grudnia br., wprowadzono tam ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Spowodowało to jednak znaczne utrudnienia szczególnie dla mieszkańców powiatu tarnowskiego, którzy dzisiaj próbując dojechać do pracy stali w kilkusetmetrowych korkach. Jak poinformował Starosta Tarnowski Mieczysław Kras – jeszcze dzisiaj sygnalizacja świetlna zostanie zlikwidowana i przywrócony zostanie normalny ruch w ciągu drogi 1346K relacji Tarnów – Wierzchosławice.

Jednocześnie władze powiatu przystąpiły do wprowadzenia procedury założenia w Ostrowie znaku B-18 tj. zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 12 ton. Oznacza to, że samochody ciężarowe powyżej 12 ton, będą musiały kierować się na Niedomice drogą wojewódzką 975.