dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Seminarium naukowe z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

seminarium trauma 01 miniW ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, 19 listopada 2012 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, odbyło się seminarium naukowe poświęcone ośrodkowi wychodzenia z traumy w Zabawie. Naukowcy dyskutowali także o możliwościach rozwoju systemu pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Seminarium otworzył Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach i Sekretarz Stowarzyszenia Ofiar Wypadków Drogowych i Przestępstw, który powitał przybyłych gości, przedstawił dotychczasowe działania Stowarzyszenia oraz zarysował plany związane z powstaniem w Zabawie ośrodka zajmującego się długotrwałą i kompleksową pomocą świadczoną względem osób dotkniętych traumą powypadkową.

seminarium trauma 02

Każdego roku w całej Polsce na drogach ginie około 4 tys. osób, natomiast w skali globalnej śmierć ponosi około 1 300 tys. osób. Dlatego redukowanie ryzyka utraty życia lub zdrowia uczestników ruchu drogowego powinno być moralnym obowiązkiem społeczeństwa i jego władz. Jak wyjaśnia prof. Ryszard Krystek, zastępca dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego ITS i moderator konferencji – dzisiaj, dzięki samochodom bardziej bezpiecznym, bo lepiej wyposażonym w urządzenia brd, dzięki lepszemu systemowi ratownictwa oraz postępom medycyny, zapobiegamy wielu zgonom na drodze, ale ci którzy uchodzą śmierci, zostają zranieni i to często tak ciężko, że już nie mogą powrócić do normalnego życia w społeczeństwie i wymagają pomocy.

seminarium trauma 03

Działające w powiecie tarnowskim Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Przestępstw od kilku lat czyni starania o stworzenie w Zabawie, pierwszego w kraju centrum, którego celem będzie kompleksowa pomoc osobom przeżywającym traumę powypadkową lub cierpiącym po utracie bliskich w wypadku drogowym. Pierwszą akcją stowarzyszenia była budowa pomnika Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”, które zostało usytuowane w sąsiedztwie Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Moderator konferencji prof. Ryszard Krystek przedstawił jej ideę po czym zapraszał poszczególnych prelegentów do wygłoszenia wystąpień. Łącznie przedstawionych zostało jedenaście merytorycznych referatów dotyczących m.in. bezpieczeństwa ruchu drogowego, traumy powypadkowej oraz pomocy ofiarom wypadków.  Referaty wygłosili: Maria Dąbrowska-Lorenc (Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS), Katarzyna Dobrzańska-Junco (Mota-Engil CE), Ewa Odachowska (Zakład Psychologii Transportu ZPT ITS), Dawid Ścigała (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Paweł Bany (Sekcja Informacji Naukowej i Wydawnictw – IN ITS), Monika Ucińska (ZPT ITS), Beata Karwacka (Polska Izba Odszkodowań), Wanda Badura-Madej (psycholog kliniczny), Andrzej Szóstek (WORD Olsztyn), Dariusz Marczyński (Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności PSP), Janusz Popiel (Stowarzyszenie Alter Ego).

seminarium trauma 04

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, w dniach od 17 do 19 listopada 2012 roku, zorganizowano cykl przedsięwzięć upamiętniających ofiary wypadków drogowych. Ostatnim punktem obchodów było seminarium pn.: „Ośrodek wychodzenia z traumy w Zabawie”, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, 19 listopada br.

Jak zgodnie podkreślali prelegenci, doświadczenie stresu traumatycznego spowodowanego uczestnictwem w wypadku drogowym, powoduje, że niektóre osoby koncentrują się na dotkliwych objawach, które zakłócają funkcjonowanie na wszystkich poziomach życia. Dlatego jednostce dotkniętej problemem trudno spojrzeć na to co się wydarzyło w sposób realistyczny. Doskonałą formą pomocy związaną z długotrwała traumą powypadkową byłby Tarnowski Ośrodek Wychodzenia z Traumy w Zabawie.

Seminarium naukowe w ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zorganizował Starosta Tarnowski, Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Przejście”. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin, Rzecznik Praw Obywatelskich RP Irena Lipowicz, Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria