dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Powiat Tarnowski organizatorem konferencji nt. "Możliwości wykorzystania zasobów wodnych na obszarze Karpat"

konferencja woda karpaty 01 miniW tarnowskiej PWSZ odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona możliwości wykorzystania zasobów wodnych na obszarze Karpat. Podczas całodziennych obrad specjaliści z Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie debatowali nad narastającym problemem deficytu wody pitnej na

terenie powiatu tarnowskiego, a także na całym obszarze Karpat. Organizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

konferencja woda karpaty 02

- Niestety zasoby wody pitnej ze zbiorników powierzchniowych się kurczą. Głównym tego powodem jest utrzymujące się od kilku lat ocieplenie klimatu. Są jednak alternatywne źródła wody - głębinowe. W tym roku na terenie regionu tarnowskiego zostało przebadanych pod kątem składu chemicznego 14 źródeł wody. Jeśli znajdą się środki na dalszy monitoring tych źródeł i ich dobre wykorzystanie, to w przyszłości nikomu nie powinno brakować wody pitnej - podkreślał jeden z prelegentów – prof. dr hab. inż. Andrzej Szczepański z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH.

konferencja woda karpaty 03

- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wody w kranie mamy w nadmiarze i w związku z tym możemy z niej bezmyślnie korzystać. Zwróćmy uwagę jaką wodą podlewamy swoje ogródki przed domami i trawniki? Nie wykorzystujemy w ogóle naturalnych zasobów, które przynosi nam zwykła „deszczówka”, tylko marnujemy w tym celu wodę pitną. Podobnym problemem jest brak naturalnych stawów we wsiach. Kiedyś to był zupełnie normalny widok w każdej wiosce i służył zarówno do pojenia bydła jak i gaszenia pożarów. Teraz te stawy zostały pozasypywane i równowaga wodna na tych terenach została zaburzona. Nie wolno nam także zapominać o dobrych rozwiązaniach kanalizacyjnych. Tak, aby ścieki nie zanieczyszczały wód podziemnych – tłumaczyła Małgorzata Mrugała – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

konferencja woda karpaty 04

Jednym ze sposobów walki z deficytem wody jest rozbudowa sieci wodociągów. Wciąż bez dostępu do wody z tarnowskich wodociągów pozostaje ok. 40 % gospodarstw w Powiecie Tarnowskim. Duże nadzieje są związane z perspektywą powstawania głębinowych studni i wykorzystywaniem naturalnych, podziemnych źródeł.

konferencja woda karpaty 05

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt