dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Akcja "Zapalmy Znicze na Cmentarzach Wojennych" i zaproszenie do Łowczówka

znicze zolnierskie mogily 01 miniJuż w najbliższą niedzielę, 4 listopada 2012 roku, odbędą się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości połączone z XIV Zlotem Niepodległościowym w Łowczówku. Przed tegorocznym świętem zmarłych Starosta Tarnowski zwraca się również z prośbą i apelem o „Zapalenie Zniczy na Cmentarzach Wojennych”.

Na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, w niedzielę 4 listopada 2012 roku odbędą się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości „Łowczówek 2012”, połączone z XIV Ogólnopolskim Zlotem Niepodległościowym.

Obchody 98. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem i powstania I Brygady Legionów Polskich, rozpoczną się o godzinie 12:00 uroczystą mszą świętą. Po nabożeństwie w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów, nastąpi część oficjalna (hymn państwowy, okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów). O godzinie 14:30 zaplanowano program patriotyczno-artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Bohaterów bitwy pod Łowczówkiem w Pleśnej oraz wspólne śpiewanie pieśni legionowych w miejscu obok cmentarza.

znicze zolnierskie mogily 02

Przed zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych Starosta Tarnowski Mieczysław Kras zwraca się z prośbą i apelem o zapalenie zniczy na żołnierskich mogiłach z pierwszej i drugiej wojny światowej. Jak zauważa Starosta Tarnowski, miesiąc listopad jest szczególnym okresem, kiedy czcimy pamięć zmarłych, zarówno naszych bliskich, członków rodzin, ale i przyjaciół oraz znajomych. Jednakże jako Polacy winniśmy przede wszystkim uczcić pamięć wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie za Ojczyznę, w obu ostatnich wojna światowych.

W związku z tym Starosta Mieczysław Kras, zwraca się z prośbą o mobilizację społeczności lokalnych, szczególnie dzieci i młodzieży, do podjęcia wysiłku uporządkowania wojennych nekropolii na czas Święta Zmarłych, a także zapalenia symbolicznych zniczy pamięci na żołnierskich mogiłach. – Uczcijmy godnie pamięć tych, o których „przez tysiąclecia rozbrzmiewać będzie pieśń o wierności i potędze…” – apeluje Starosta.

znicze zolnierskie mogily 03

Na terenie powiatu tarnowskiego znajduje się 111 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej z ogólnej liczby 400 wybudowanych przez Austriaków na terenie całej Galicji Zachodniej. Szczegółowy wykaz oraz sposób dojazdu do nich znaleźć można w publikacji autorstwa Romana Frodymy dostępnej w zakładce MULTIMEDIA.

Liczne walki żołnierzy podziemia niepodległościowego w okresie okupacji hitlerowskiej oraz terror okupanta, pozostawił także dziesiątki nekropolii z czasów II wojny światowej. O nich także wspomina Starosta Kras z prośbą o ich uporządkowanie i uczczenie. Ich wykaz, z podziałem na gminy znajduje się także w zakładce MULTIMEDIA.