dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Senat RP oddał hołd bł. Karolinie Kózkównie

senat karolina kozka 01 miniWicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej otworzyła w Senacie 18 października 2012 roku wystawę poświęconą bł. Karolinie Kózkównie. Złożyło się na nią 20 fotogramów autorstwa fotografika Bogusława Świtały. Tego samego dnia Senat RP podjął uchwałę, którą uczcił 25. rocznicę beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny. W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli m.in. Wicestarosta

Tarnowski Mirosław Banach oraz Kustosz Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak.

W ten sposób Senatorowie złożyli hołd polskiej męczennicy, pochodzącej z miejscowości Wał Ruda, w Gminie Radłów w Powiecie Tarnowskim. W uchwale Senatu RP zapisano: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25. rocznicy beatyfikacji błogosławionej Karoliny Kózkówny składa hołd Polce męczennicy, pierwszej dziewczynie z ludu beatyfikowanej w Kościele polskim, patronce ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz działań na rzecz pomocy ofiarom przemocy i wypadków komunikacyjnych. Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej o tej młodej dziewczynie z niedalekiej przeszłości, której postać zasługuje na szczególną uwagę i może być wzorem do naśladowania dla współczesnych”. Pełna treść uchwały Senatu.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w rodzinie chłopskiej, w miejscowości Wał Ruda. W 1913 roku wstąpiła do Towarzystwa Wstrzemięźliwości przy parafii w Zabawie, a w 1914 roku do Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. 18 listopada tegoż roku Karolina została uprowadzona i zamordowana przez rosyjskiego żołnierza w wałrudzkim lesie. Po swojej męczeńskiej śmierci stała się przedmiotem kultu. 30 czerwca 1986 roku Papież Jan Paweł II ogłosił dekret o męczeństwie Sługi Bożej Karoliny Kózkówny, a 10 czerwca 1987 roku, podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w Tarnowie dokonał jej uroczystej beatyfikacji. W 2002 roku ówczesny Biskup Tarnowski Wiktor Skworc wydał dekret o ustanowieniu Diecezjalnego Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie. Natomiast w 2006 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Karoliny.

senat karolina kozka 02

senat karolina kozka 03