dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ruszają zajęcia dla rodziców pn. "Dobry Rodzic - Szczęśliwe dziecko?"

dobry rodzic szczesliwe dziecko miniPowiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze zapraszają rodziców z terenu powiatu tarnowskiego na cykl zajęć dyskusyjno-warsztatowych pn. „Dobry Rodzic – Szczęśliwe dziecko?”

W ubiegłym roku szkolnym 2011/2012 Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze zorganizowała cykl spotkań z rodzicami pod tytułem „Dobry Rodzic – Szczęśliwe Dziecko”. Uczestnikami spotkań byli rodzice dzieci zamieszkujących powiat tarnowski. Dzięki uczestnictwu w zajęciach mieli oni szansę skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w Poradni oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze, a więc psychologów, pedagogów, logopedów i terapeutów oraz zapraszanych do udziału w zajęciach gości tj. pracowników socjalnych, prawników i lekarzy.

Tematyka zajęć była zróżnicowana. Począwszy od radzenia sobie z emocjami, interpretacją dziecięcych rysunków, mobilizacją do samodzielności, aż po sposoby rozwijania mowy oraz sposobów przekazu bajek, baśni i opowiadań. Spotkania były okazją do podzielenia się wiedzą i odczuciami nt. procesu wychowania oraz zdobycia specjalistycznej wiedzy w tym temacie.

Jak przekonują organizatorzy – ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że spotkania z rodzicami w ramach cyklu „Dobry rodzic – szczęśliwe dziecko” stanowią przedsięwzięcie potrzebne i cenne. Przekonała nas o tym comiesięczna obecność rodziców na zajęciach. W bieżącym roku szkolnym pragniemy zatem kontynuować inicjatywę, która nie tylko rodzicom, ale i nam specjalistom przyniosła nową wiedzę, nowe doświadczenia i nowe perspektywy.

Spotkania w ramach cyklu, odbywać się będą w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 17:00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze przy ul. Zbylitowskich 95. Najbliższe zajęcia zaplanowano na 14 listopada br., w czasie których Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, dr Renatą Smoleń – psycholog i logopedą, omówi zagadnienia związane z nagradzaniem i karaniem dzieci. Zajęcia te zatytułowane będą „Karać czy nagradzać? Jak wychowywać?  Kolejne środy to dwa tematy „Moje dziecko rysuje. Jak patrzeć na rysunki dziecka” oraz „Jak zachęcać dziecko do radości. Wówczas swoją wiedzą podzielą się: mgr Janina Szopińska – psycholog oraz mgr Edyta Mróz-Karasiewicz – psycholog, mediator.

Kolejne spotkania prowadzone będą przez specjalistów, terapeutów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze, a także zapraszanych gości. Cykl zajęć zakończy wręczenie dyplomów dla cierpliwych i systematycznie uczęszczających na spotkania rodziców.

Harmonogram:

• 14.11.2012 r. Karać czy nagradzać? Jak wychowywać? - dr Renata Smoleń - psycholog
  • 12.12.2012 r. Moje dziecko rysuje. Jak patrzeć na rysunki dziecka? - mgr Janina Szopińska - psycholog
  • 9.01.2013 r. Jak zachęcać dziecko do radości? - mgr Edyta Karasiewicz Mróz psycholog - mediator
  • 13.02.2013 r. "Wizyta w krainie łagodności"- warsztaty relaksacji. - mgr Katarzyna Adamczyk-Janas, mgr Dawid Nawalaniec
  • 13.03.2013 r. "Od zabawy do słowa" - gry i zabawy stymulujące rozwój mowy dziecka. - mgr Renata Pach, mgr Dorota Frankowska
  • 10.04.2013 r. "Muzyka to taki kluczyk do duszy"- o muzykoterapii słów kilka. - mgr Maciej Witek, mgr Jacek Frankowski
  • 08.05.2013 r. "Dlaczego hipoterapia?" - sesja z udziałem hipoterapeutów i lekarza specjalisty od rehabilitacji. - mgr Michał Stach, mgr Joanna Stach-Andreasik