dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Samorząd nie może promować i nie promuje wysokoprocentowych alkoholi!

zakaz spozywania alkoholu miniNa konferencji prasowej członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego zaprotestowali przeciwko używaniu herbu Powiatu Tarnowskiego w tekście promującym „Miodówkę Pogórską” – mocnego trunku przygotowywanego na bazie miodu i spirytusu. – Samorząd powiatowy nie może promować i nie promuje wysokoprocentowych alkoholi – oświadczył Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

Tekst pt. „Festiwalowa miodówka” ukazał się niedawno w jednym z tarnowskich tygodników. Promuje wytwarzany w Woli Rzędzińskiej trunek na bazie miodu i spirytusu. – Nie mamy pretensji do redakcji, ale producent posunął się zdecydowanie za daleko – powiedział Wicestarosta Mirosław Banach. – Artykuł ilustruje fotografia z butelkami miodówek i herbem powiatu, poświadczającym, że jest to najlepszy produkt ziemi tarnowskiej. Rzeczywiście, pięć lat temu „Miodówka Pogórska” została wyróżniona w powiatowym konkursie w kategorii napoje, ale najwyraźniej komisja została wprowadzona w błąd. Napojem alkoholowym nie jest trunek o zawartości 40 i powyżej 40 procent alkoholu, jak dowiadujemy się ze strony internetowej Gospodarstwa Pasiecznego „Rój” G&R Koziołowie i tego artykułu. To jest już raczej wódka a nie napój.

Władze powiatu informują, że Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nakłada na samorządach określone działania. Szczególnie zaś dotyczy to rozdziału 1 ww. ustawy w której można przeczytać, że „organy samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy”. Powiat nie może promować alkoholi, gdyż zgubne skutki jego nadużywania widoczne są na każdym kroku. Przez alkoholizm rozpada się wiele rodzin. Cierpią niewinne dzieci, czego najlepszym przykładem jest niedawno uruchomiona przez Starostwo placówka opiekuńczo-wychowawcza w Rzuchowej, do której trafiają przede wszystkim dzieci z rodzin dotkniętych alkoholowym nałogiem.

Na jednym z najbliższych posiedzeń Zarząd Powiatu zastanawiał się będzie czy producentowi miodówki nie odebrać prawa do używania tytułu „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Wprowadzi też takie zmiany w regulaminie powiatowego konkursu, aby więcej nie dochodziło do tak dwuznacznych sytuacji i niemożliwe były nadużycia w posługiwaniu się powiatowym herbem.