dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Aktualne wydarzenia omówiono na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym

konferencja prasowa 15 10 2012 01 miniZ udziałem Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa, Wicestarosty Mirosława Banacha oraz Dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna Krystyny Szymańskiej, w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, 15 października 2012 roku, odbyła się konferencja prasowa podczas której przedstawiono bieżące inwestycje powiatu, wydarzenia kulturalne oraz odniesiono się do ostatnich publikacji

prasowych.
Spotkanie z lokalnymi mediami rozpoczął Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który za pośrednictwem dziennikarzy zaprosił mieszkańców ziemi tarnowskiej na Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy, który odbędzie się 4 listopada 2012 roku w Łowczówku. Jak poinformował Starosta – w bieżącym roku uroczystości będą miały tradycyjny przebieg na który złożą się: msza święta polowa, uroczystości oficjalne z udziałem Kompanii Honorowej WP, salwa honorowa i apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed kaplicą cmentarną. Część artystyczna z śpiewaniem pieśni legionowych przy ognisku będzie miała miejsce po zakończeniu ceremonii w miejscu obok cmentarza.

Następnie Krystyna Szymańska, Dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna, poinformowała o rozpoczynającym się „Tygodniu Talentów”, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Gwiazdy Promują”.

konferencja prasowa 15 10 2012 02

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach omówił bieżące inwestycje powiatu. Poinformował, że zakończono prace przy rozbudowie budynku mieszkalno-dydaktycznego Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej, gdzie w latach 2010-2012 dokonano rozbiórki istniejącego pawilonu, w miejscu którego wybudowano nowy obiekt. Czwarty etap, który właśnie dobiegł końca, polegał na kapitalnym wykończeniu budynku. W sierpniu dokonano odbioru technicznego, natomiast  w zeszłym tygodniu po uzyskaniu pozwolenia prawnego na użytkowanie, przekazano obiekt do eksploatacji.  Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 1 788 870,00 zł. Jak podkreśla Wicestarosta Mirosław Banach – dzięki inwestycjom realizowanym przez powiat, z roku na rok wzrasta liczba dzieci korzystających z wypoczynku w Jodłówce Tuchowskiej, zaś w przyszłym roku liczba dzieci i młodzieży powinna przekroczyć 2000 osób w skali roku.

Kolejną planowaną przez powiat inwestycją jest rozbudowa budynku Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu w celu podniesienia jakości usług. Obecnie powiat tarnowski aplikuje o dotację na realizację tego zadania do „Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy” w ramach projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”. W ramach projektu planuje się rozbudowę istniejącego budynku poprzez dobudowę nowego skrzydła mieszkalnego o kubaturze użytkowej 1 350,12 m2, bezpośrednio przylegającego do istniejącego budynku oraz rozbudowę stołówki, wyposażenie nowych pomieszczeń oraz sal rehabilitacyjnych, zagospodarowanie terenu przy obiekcie oraz przeprowadzenie szkoleń dla kadry pracowniczej DPS. Dzięki temu osoby pracujące bezpośrednio z mieszkańcami przejdą cykl szkoleń w obszarze technik komunikacji interpersonalnej i budowaniu relacji z osobami psychicznie chorymi, walką z uzależnieniami podopiecznych, umiejętnościami radzenia sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, np. agresji wynikającej z uzależnień.

konferencja prasowa 15 10 2012 03

Na zakończenie Wicestarosta odniósł się także do artykułu zamieszczonego w Galicyjskim Tygodniku Informacyjnym „Temi” z 10 października 2012 roku (Nr 41), pt. „Festiwal miodówka”, w którym  opisany został produkt regionalny „Miodówka Pogórska”, który w 2007 roku uzyskał miano „Najlepszego Produkty Ziemi Tarnowskiej”. Wicestarosta Tarnowski uważa, że powiat w oparciu o Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nie może promować tego rodzaju produktów, a komisja w 2007 roku prawdopodobnie została wprowadzona w błąd, bowiem wydaje się, że nie miała wystarczającej wiedzy nt. zawartości alkoholu w zgłoszonym produkcie. Jak zapowiedział Wicestarosta, już wkrótce Zarząd Powiatu Tarnowskie zmieni regulamin konkursu na „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskie”, tak by w przyszłości wyeliminować możliwość zgłoszenia do konkursu produktów alkoholowych wysokoprocentowych.