dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Gwiazdy promują – jubileuszowy XXX Festiwal Tydzień Talentów

gwiazdy promuja 01 mini16 października 2012 roku rozpocznie się jubileuszowy, XXX Festiwal Tydzień Talentów. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Gwiazdy Promują”. Organizatorami przedsięwzięcia są: Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Bochni oraz Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, instytucja kultury Powiatu Tarnowskiego. Patronat honorowy nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa

Narodowego. Celem festiwalu jest zaszczepienie w młodzieży miłości i pasji do muzyki klasycznej oraz rozbudzenie chęci doskonalenia zawodowego i jego prezentacji, a także aktywizowania i ułatwiania dostępu do kultury wyższej. Założeniem festiwalu, który po raz pierwszy odbył się w 1982 roku, jest prezentacja laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. Prezentacje festiwalowe są okazją do wysłuchania znakomitych interpretacji młodych, ale już uznanych muzyków, których talent i duże możliwości artystyczne doceniane były niejednokrotnie na wielu międzynarodowych festiwalach, konkursach i koncertach. Ważna jest idea, aby muzyka młodych artystów, a także ich sukcesy były znane nie tylko w wielkich, ale i mniejszych ośrodkach kulturalnych kraju, w których dostęp do kultury wyższej jest w pewien sposób ograniczony, a społeczność jest otwarta na wszelkie przejawy życia kulturalnego. Pierwsza odsłona festiwalu w 1982 roku obejmowała prezentacje konkursowe w Tarnowie, Bochni, Tuchowie oraz Dębicy. Tegoroczna edycja, nawiązując do swoich pierwotnych założeń przewiduje cztery miejsca prezentacji festiwalowych: Dworek I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Salę Koncertową Szkoły Muzycznej w Bochni, Salę Lustrzaną w Tarnowie i Bazylikę Mniejszą MB w Tuchowie. Idea tegorocznego festiwalu, oparta na pierwotnych założeniach nosi w sobie aspekt nowatorski. Młodzi artyści, z całego kraju, którzy przyjadą zaprezentować swoje umiejętności przed Komisją Opiniującą Festiwalu – złożoną ze znakomitych ekspertów z dziedziny krytyki muzycznej, redaktorów muzycznych oraz profesorów (red. Anny Woźniakowskiej, red. Józefa Kańskiego, dyr. Jana Popisa, dyr. Krystyny Szymańskiej, dyr. Krzysztofa Krawczyka, prof. Marcina Baranowskiego, prof. Tomasza Strahla), będą mieli także możliwość spotkania z wybitnymi laureatami poprzednich edycji festiwalu. Dotychczas na estradzie festiwalowej pojawiło się wiele znakomitych nazwisk – dziś uznanych, a kiedyś będących u progu swojej muzycznej drogi, m. in: Rafał Blechacz, Waldemar Malicki, Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jabłoński, Mariusz Kwiecień oraz zespół Affabre Concinui. XXX edycja festiwalu w założeniach programowych zawiera „wielkie powroty” laureatów Tygodnia Talentów, a program oparty będzie na idei „gwiazdy promują”, czyli połączenia prezentacji młodych uczestników oraz i już uznanych artystów – Bartłomieja Nizioła, Tomasza Strahla, Klaudiusza Barana, Ewy Pobłockiej, Sławomira Tomasika oraz Mietka Szcześniaka z Kwartetem Meccore, a także znakomitego zespołu akordeonowego MOTION TRIO. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Z kart historii Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów”.

Na wszystkie prezentacje festiwalowe WSTĘP WOLNY. Bezpłatne wejściówki na koncert MIETKA SZCZEŚNIAKA do odbioru w Biurze koncertowym Centrum Paderewskiego – Rynek 9 – Tarnów oraz Państwowej Szkole Muzycznej w Bochni – pl. gen Okulickiego 1. Rezerwacja miejsc oraz godziny odjazdów autokarów z Tarnowa i Bochni pod numerami telefonów 14 621 09 21 (Tarnów), 14 612 32 70 (Bochnia). Szczegółowe informacje: www.paderewski.tarnow.pl

gwiazdy promuja 02