dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Konferencja prasowa nt. suszy hydrologicznej

susza hydrologiczna 01 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie, 17 września 2012 roku, odbyła się konferencja prasowa poświęcona zagadnieniom hydrologicznym, w szczególności zaś  przedstawiony został problem suszy hydrologicznej, z którym boryka się nasz region. Władze powiatu od kilku miesięcy prowadzą intensywne działania, których celem jest zapewnienie mieszkańcom zaopatrzenia w wodę.

W związku z długotrwałym brakiem opadów, których skutkiem jest spadek poziomu wód w Białej Tarnowskiej i Dunajcu, a także brakiem wody w przydomowych studniach, władze Powiatu Tarnowskiego zorganizowały konferencję prasową poświęconą problemowy suszy hydrologicznej. W konferencji wziął udział Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Etatowy Członek Zarządu Paweł Augustyn oraz prof. dr. hab. inż. Andrzej Szczepański z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

susza hydrologiczna 02

Od ubiegłorocznej jesieni, która była ciepła i słoneczna, deszcz prawie w ogóle nie padał. Krótkotrwałe opady nie zasiliły stanu wód podziemnych co doprowadziło w efekcie do wysuszenia gleby i tzw. suszy hydrologicznej. Obecnie na brak wody cierpi ponad 10 tys. mieszkańców regionu.
Receptą na ten stan rzeczy może być budowa małych zbiorników retencyjnych oraz wykorzystywanie wód źródliskowych. Powiat Tarnowski wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą od kilku miesięcy prowadzi inwentaryzację źródeł. Studenci z krakowskiej AGH przebadali do tej pory kilkanaście źródeł w gminach Ryglice, Ciężkowice i Pleśna. Ze wstępnych badań wynika, że jakość wody w tych źródłach jest bardzo dobra, a ich wydajność wynosi od kilkunastu litrów na godzinę do jednego metra sześciennego na dobę. Jak ocenia prof. Szczepański – oznacza to, że jedno źródło jest w stanie zapewnić dobrej jakości wodę dla kilkunastu gospodarstw.

susza hydrologiczna 03

9 listopada 2012 roku w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Możliwości wykorzystania zasobów wodnych na obszarze Karpat” pod patronatem honorowym: Komisarza Europejskiego ds. Środowiska Janesa Potocnika, Ministra Środowiska Marcina Korolca, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki. Jej tematem będzie występowanie, zasobność oraz różnorodne możliwości wykorzystania zasobów wodnych polskiej części Karpat.

susza hydrologiczna 04