dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Jeszcze pielgrzym czy już turysta? Wokół turystyki pielgrzymkowej na ziemi tarnowskiej

turysta pielgrzym 01 mini19 września w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja zatytułowana „Turysta – Pielgrzym. Turystyka pielgrzymkowa w diecezji tarnowskiej”. Jej organizatorami byli: Starosta Tarnowski, Dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Gorę oraz Prezes Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie. Poprzedził ją briefing prasowy z udziałem Biskupa

Tarnowskiego ks. dr. Andrzeja Jeża, podczas którego przybliżona została dziennikarzom idea konferencji oraz jej problematyka, a także ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego „Wędrujemy”, tematycznie związanego z Tarnowską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

turysta pielgrzym 02

Konferencję rozpoczął Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, którzy przywitał zebranych oraz podał cel jej zorganizowania, natomiast otwarcia obrad dokonał Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż. Podzielił się on przy tej okazji z uczestnikami konferencji swoimi refleksjami na temat znaczenia pielgrzymowania w chrześcijaństwie, a także roli sanktuariów w życiu Kościoła.

turysta pielgrzym 03

Następnie laureaci konkursu fotograficznego „Wędrujemy” otrzymali nagrody z rąk Biskupa Tarnowskiego, Wicestarosty Tarnowskiego oraz sponsorów. Zwycięskie prace były eksponowane podczas konferencji.

turysta pielgrzym 04

Na część merytoryczną konferencji złożyły się następujące wystąpienia: „30-lat pielgrzymowania na Jasną Górę” – ks. prałat Zbigniew Szostak; „Sanktuaria Ziemi Tarnowskiej” – Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach; „Obraz współczesnego pielgrzyma w ujęciu globalnym” – ks. Ryszard Nowak; „Wpływ ruchu turystyczno-religijnego na rozwój regionu” – dr Anna Wilkońska.

turysta pielgrzym 05

turysta pielgrzym 06

turysta pielgrzym 07

Całość spotkania konferencyjnego zakończyła się ciekawą dyskusją, w trakcie której jej organizatorzy i uczestnicy uznali, iż istnieje potrzeba kontynuacji rozważań na temat perspektyw rozwoju turystyki pielgrzymkowej w terenie ziemi tarnowskiej. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

turysta pielgrzym 08