dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Patriotyczna zaduma nad losem Polaków na Wschodzie – Obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu w Tarnowie

dzien sybiraka 2012 01 miniW 73. rocznicę agresji ZSRR na Polskę odbyły się tarnowskie obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu, których organizatorami byli: Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Tarnowski oddział Związku Sybiraków oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Oprócz tych dwóch związków, jak co roku w obchodach uczestniczyli przedstawiciele takich organizacji kombatanckich

i społecznych jak: Rodzina Policyjna 1939, Rodziny Legionowe, Rodzina Policyjna, Rodziny Katyńskie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Nie zabrakło parlamentarzystów i władz samorządowych. Obecni byli Posłowie na Sejm RP: Edward Czesak, Michał Wojtkiewicz, Józef Rojek i Jan Ziobro, natomiast władze miasta Tarnowa reprezentował Henryk Słomka Narożański, Zastępca Prezydenta Miasta. W obchodach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, społecznych oraz szkół. Obecna była również klasa policyjna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie i klasa wojskowa z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele Księży Filipinów w Tarnowie, którą celebrował ks. Michał Osak, kapelan środowiska Sybiraków. Główną ceremonię przy pomniku Ofiar Stalinizmu rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego przez Orkiestrę Zakładów Azotowych w Tarnowie. Następnie Starosta Tarnowski Mieczysław Kras przywitał uczestników uroczystości i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił, iż obowiązkiem naszego pokolenia jest kultywowanie pamięci o gehennie Polaków na Wschodzie i przekazywanie jej młodzieży. Podczas obchodów głos zabierali również: w imieniu Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Stanisław Schabowski, Zdzisław Baran – Prezes tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz Zastępca Prezydenta Tarnowa – Henryk Słomka Narożański. Okolicznościowy Apel Pamięci odczytał płk Zbigniew Radoń, Dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, po czym Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji oddał salwę honorową. W dalszej kolejności delegacje przybyłe na Plac Ofiar Stalinizmu w Tarnowie złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości dopełniło wspólnie odśpiewanie „Roty” oraz „Hymnu Sybiraków”.

dzien sybiraka 2012 02

dzien sybiraka 2012 03