dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Bohaterowie września powrócili do Radłowa - galeria

bitwa radlowska 2012 01 mini9 września w Radłowie kilka tysięcy osób oglądało inscenizację historyczną „Czas bohaterów”, która odbyła się w ramach obchodów 73. rocznicy Bitwy Radłowskiej, organizowanych przez Starostę Tarnawskiego Mieczysława Krasa oraz Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączkę. Jej scenariusz oparty został o wydarzenia radłowskiej batalii z września 1939 roku.

W zgodnej opinii uczestników była to niezwykle emocjonalna i spektakularna lekcja historii.

Dwa dni trwały obchody upamiętniające 73. rocznicę Bitwy Radłowskiej. Ich organizatorami i gospodarzami byli Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. Preludium do głównych uroczystości była ceremonia, która odbyła się 8 września w Biskupicach Radłowskich i została przygotowana przez społeczność tej miejscowości. Rozpoczęła ją msza św. w intencji poległych żołnierzy oraz mieszkańców Biskupic Radłowskich.

bitwa radlowska 2012 02

W wyniku działań wojennych 7 i 8 września 1939 roku miejscowość ta została zniszczona w 80%. Tam też toczyły się najcięższe walki, które koncentrowały się wokół przeprawy mostowej na Dunajcu. Właśnie w tym miejscu znajduje się pomnik, upamiętniający te wydarzenia i będący miejscem organizowania cyklicznych uroczystości patriotycznych, nawiązujących do tych tragicznych dni września 1939 roku.

bitwa radlowska 2012 03

Złożyły się na nie: wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, zapalenie ogni pamięci na wałach, odczytanie opisu bitwy o przeprawę mostową na Dunajcu, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku oraz wieczornica patriotyczna, przygotowana przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Biskupicach Radłowskich.

bitwa radlowska 2012 04

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na radłowskim rynku 9 września o godz. 12.30. Korowód uczestników obchodów przemaszerował na cmentarz parafialny w Radłowie, gdzie znajduje się kwatera żołnierz Armii „Kraków”, poległych w Bitwie Radłowskiej, zatrzymując się tradycyjnie przy pomniku Bohaterów Września 1939 roku, aby wspólnie wykonać „Rotę”, pieśń, którą śpiewali polscy żołnierze, obrońcy szkoły powszechnej w Radłowie, spaleni żywcem wraz z budynkiem, ogniem niemieckich miotaczy ognia. Mszę św. na radłowskiej nekropolii celebrował i homilię wygłosił ks. mjr Mateusz Hebda, Kapelan Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w asyście ks. Janusza Maziarki, proboszcza parafii w Radłowie oraz ojca Kazimierza Pelczarskiego ze Zgromadzenia OO. Redemptorystów w Tuchowie.

bitwa radlowska 2012 05

Na ceremoniał oficjalny złożyło się: hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe Starosty Tarnowskiego, Burmistrza Radłowa i płk. Zdzisława Baszaka, żołnierza września 1939 roku; apel poległych, który odczytał mjr Aleksander Gładki z 2. Korpusu Zmechanizowanego i salwa honorowa, którą oddała kompania honorowa wystawiona przez 6. Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli przy pomniku żołnierzy polskich symboliczne wieńce i wiązanki kwiatów.

bitwa radlowska 2012 06

Tuż po godz. 15.00 w parku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie rozpoczęła się inscenizacja historyczna pt. „Czas bohaterów”, będąca odtworzeniem epizodu Bitwy Radłowskiej, przygotowana i zrealizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. W inscenizacji uczestniczyli również rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcyjnej im. 16. Pułku Piechoty z Tarnowa, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy” orazGrupy Rekonstrukcji Historycznej 17 Infanterie Division – 21 Infanterie Regiment z Nowego Targu. Scenariusz tegorocznej rekonstrukcji koncentrował się wokół wydarzeń związanych z przejęciem przez stronę niemiecką Pałacu Dolańskich (obecnie budynek ZSP w Radłowie) i jego odbiciem przez żołnierzy polskich. Spektakularne i efektowne widowisko historyczne zgromadziło kilka tysięcy mieszkańców Radłowa, gminy Radłów i Powiatu Tarnowskiego, a także przybyłych z różnych stron Polski gości, którzy z zainteresowaniem oglądali odtwarzane wydarzenia. Na zakończenie nagrodzili rekonstruktorów owacją i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Obchodom towarzyszył również piknik historyczny, podczas którego zwiedzający mogli zwiedzać dioramy historyczne, wystawę planszową „Garnizon Tarnów”, zapoznać się z nowymi wydawnictwami historycznymi m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, oglądnąć premierowo film dokumentalny „Przeklęty Wrzesień”, będący zapisem wspomnień płk. Zdzisława Baszaka, żołnierza 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, a także degustować tradycyjną, żołnierską grochówkę.

bitwa radlowska 2012 07

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt