dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Spotkanie z pracownikami zamkniętej Fabryki Maszyn "Tarnów" w Starostwie Powiatowym

fabryka maszyn spotkanie 01 mini16 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się spotkanie blisko 200 pracowników Fabryki Maszyn „Tarnów” z dyrekcją firmy, przedstawicielami władz samorządowych oraz Parlamentarzystami Ziemi Tarnowskiej. Inicjatorem spotkania był Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, Parlamentarzyści: Senator Maciej Klima, Posłowe: Urszula Augustyn, Józef Rojek, Andrzej Sztorc, Robert Wardzała i Jan Ziobro; Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Stanisław Dydusiak, Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładach Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź,  Kierownik Delegatury NSZZ „Solidarność” w Tarnowie Romuald Jewuła. Konferencję prowadził Paweł Augustyn, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

O unieruchomieniu produkcji obrabiarek i tokarek pracownicy Fabryki Maszyn „Tarnów” dowiedzieli się z kartki zawieszonej na branie zakładu 10 sierpnia, gdy przyszli do pracy. Sytuację w jakiej znalazł się zakład oraz jego pracownicy nakreślili Dyrektor fabryki Mariusz Kozioł oraz Przewodniczący organizacji związkowej w zakładzie Waldemar Ptaśnik. Pakiet rozwiązań, a także ewentualnej pomocy dla pracowników firmy przedstawił Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Uczestnicy spotkania zwrócili przede wszystkim uwagę na niejasną sytuację prawną zakładu, która utrudnia podejmowanie na obecnym etapie działań zmierzających do pozyskania nowego inwestora dla fabryki. Podkreślano również braki informacji o faktycznej kondycji zakładu, m.in. faktu, iż już od kilku miesięcy nie były odprowadzane składki pracowników do ZUS. Oprócz deklaracji doraźnej pomocy ze strony Parlamentarzystów dla pracowników, zdecydowano, iż efektem finalnym konferencji będzie wystosowanie apelu od Rządu RP, aby właściwe organy państwa zbadały sytuację prawną w jakiej znalazła się firma, i czy nie jest ona wynikiem przestępstwa lub naruszenia prawa przez kierownictwo zakładu oraz o podjęcie innych działań stosownych do zaistniałej sytuacji.

fabryka maszyn spotkanie 02

fabryka maszyn spotkanie 03