dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Syreny przypomną o powstańcach

1 sierpnia powstanie warszawskie mini1 sierpnia  br. przypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na terenie Powiatu Tarnowskiego o godzinie 17:00 (tzw. godzina „W”), zawyją syreny alarmowe, by upamiętnić to ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski. Sygnał syren będzie dźwiękiem ciągłym trwającym jedną minutę.

Starosta Tarnowski Mieczysław Kras zachęca do upamiętnienia 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zwraca się do mieszkańców regionu z prośbą o włączenie się w tą ideę: Na ten czas proszę Państwa o wstrzymanie ruchu pieszego i kołowego na około minutę. W ten sposób oddajmy hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej, obrońcom stolicy, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości.

Dzień 1 sierpnia, od 2009 roku, na mocy Ustawy Sejmu RP, obchodzony jest w Polsce jako Narodowym Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W preambule sejmowej ustawy czytamy, że święto ustanowiono: w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.