dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

O badaniach hydrograficznych oraz uroczystościach patriotyczno-religijnych w Zabawie i Wał Rudzie na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym

konferencja prasowa 18 07 2012 01 mini18 lipca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła konferencja prasowa, której przewodniczył Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Dziennikarzom mediów lokalnych i regionalnych zostały przekazane informacje dotyczące prowadzonych przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie badań hydrogeologicznych, na terenie gmin: Ciężkowice Pleśna i Ryglice,

pod kątem opracowania dokumentacji nt. możliwości wykorzystania wód źródliskowych do celów komunalnych. Jak podkreślił Wicestarosta Tarnowski, samorząd Powiatu  nawiązał kontakt  z katedrą Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej krakowskiej AGH, w celu zbadania możliwości wykorzystania licznie występujących wód źródliskowych do celów komunalnych. Z kolei Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn wyjaśnił, iż badania te mają za zadanie przeprowadzenie kartowania hydrologicznego oraz wytypowanie potencjalnych miejsc w oparciu o które mogły by być wybudowane małe ujęcia wód wykorzystywane lokalnie przez mieszkańców. Zakończenie badań przewiduje się w połowie 2013 roku. Szczegóły realizowanych prac przekazali zebranym studenci AHG.

Drugim tematem omówionym podczas konferencji były uroczystości 68. rocznicy Akcji „III Most”, które zostały zaplanowane na niedzielę 29 lipca 2012 roku w Zabawie i Wał Rudzie. Ponadto w tym dniu  odbędzie się również odsłonięcie Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście” przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Kustosz Sanktuarium ks. Zbigniew Szostak za pośrednictwem dziennikarzy zachęcał mieszkańców Powiatu Tarnowskiego i regionu do uczestnictwa w przedsięwzięciach związanych z tym wydarzeniem, które odbędą się 29 lipca. Ich centralnym punktem będzie rozpoczynająca się w samo południe msza św., celebrowana w zabawskim sanktuarium przez J.E. bpa Wiesława Lechowicza, w intencji ofiar wypadków komunikacyjnych oraz uczestników Akcji „III Most”. Mszę św. poprzedzi konferencja „Wypadek drogowy – konsekwencje uczestnictwa, pomoc ofiarom”, organizowana przy udziale Instytutu Transportu Samochodowego. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Hotelu „Zabawa” w Zabawie. Natomiast zaraz po mszy św. odbędzie się ceremonia odsłonięcia monumentu. Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz dr Jacek Kucaba. Całą uroczystość zamknie koncert „Z ciemności do światła”. Jak podkreślił ks. Zbigniew Szostak całe przedsięwzięcia ma również wymiar terapeutyczny, a jego ostatecznym efektem będzie budowa Centrum Terapii po Traumie.

konferencja prasowa 18 07 2012 02

konferencja prasowa 18 07 2012 03