dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Bez wody nie ma życia - Powiat Tarnowski jako pierwszy samorząd podejmuje problem ochrony wody pitnej

badania woda pitna 01 miniOd kilku dni na terenie gmin Ciężkowice, Pleśna i Ryglice spotkać można młodych ludzi, którzy z odpowiednimi przyrządami badają źródła wody pitnej. To studenci wydziału geologii, geofizyki i ochrony środowiska z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, którzy na zlecenie Powiatu Tarnowskiego przeprowadzają analizy, mające posłużyć do opracowania projektu możliwości zaopatrywania z tych źródeł

okolicznych mieszkańców.

Wedle danych w powiecie tarnowskim jest około 400 gospodarstw, które maja problemy z dostępem do wody pitnej. Faktycznie może być ich znacznie więcej, bowiem nie wszyscy mieszkańcy zgłaszają te trudności i na własną rękę starają się rozwiązywać te problemy. Nie ulega wątpliwości, że woda jest najważniejsza i jeśli jej nie ma, nie ma życia. Kwestie związane z ochroną zasobów i jakości wody stanowią jeden z priorytetów Unii Europejskiej w polityce ochrony środowiska. Wynika to ze znaczenia tego związku nie tylko dla życia ludzi, funkcjonowania przemysłu i rolnictwa, ale też jego kluczowej roli w regulacji ekosystemów.

Rozwiązaniem tego poważnego problemu postanowiły zająć się kompleksowo władze samorządowe Powiatu Tarnowskiego, jako jedyne dotąd w Polsce: "W naszym kraju spływ wody jest południkowy, od gór do morza. Po deszczach woda w rzekach i potokach przybiera gwałtownie i szybko też przepływa dalej. Konieczne jest wprowadzenie rozwiązania, co zrobić, gdy braknie wody, bez której jak wiadomo nie ma życia. Wpadliśmy na pomysł by państwo się zatroszczyło i objęło ochroną naturalne źródła, gdzie mimo suszy występuje czysta woda. Wszystko to trzeba jednak zbadać, przygotować stosowne opracowania, a potem szukać pieniędzy na realizacje tego projektu w szerokim zakresie" - wyjaśnia Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.

Szczególnie problem z dostępem do wody występuje w południowej części powiatu tarnowskiego. Dlatego właśnie trzy gminy z tego terenu, gdzie brak wody jest najbardziej odczuwalny, wytypowano do przeprowadzenia stosownych badań przez studentów.

"Kilka miesięcy temu odbyliśmy spotkanie w AGH w Krakowie, podczas którego dyskutowaliśmy o zasobach wód na terenie południowej Małopolski i Podkarpacia. Kadra naukowa z AGH pod kierunkiem prof. Andrzeja Szczepańskiego w oparciu o posiadane dane przygotowała opracowanie, dotyczące miejsca występowania zasobów wód. Od kilku dni magistranci z kierunku geologii, geofizyki i ochrony środowiska prowadzą badania" - mówi Paweł Augustyn, Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Na terenie gmin: Ciężkowice, Pleśna i Ryglice pracuje 6 magistrantów. Dwoje z nich spotkaliśmy we wsi Bruśnik. "Zajmujemy się określeniem jakości oraz ilości wód podziemnych pod kątem ich wykorzystania w gospodarstwie domowym. Zebrane informacje posłużą nam do napisania pracy magisterskiej, a także dla przygotowania opracowania dla potrzeb Starostwa Powiatowego w Tarnowie" - mówią Natalia Panuś i Mateusz Owsiany -  studenci AGH. Na miejscu oceniają oni dostępność źródła, jego wydajność, a także tzw. przewodność wody, czyli zawartość kationów i anionów oraz współczynnik ph. Pobierają też próbki wody, które następnie zbadane zostaną w specjalistycznym laboratorium. Już z pierwszych obserwacji wynika, że są miejsca, które warto by zagospodarować i źródła mogłyby służyć w zaopatrzeniu ludzi, którzy maja problemy z dostępem do wody. Tak jest np. w przypadku źródełka w Bruśniku, którego wydajność wynosi 4 metry sześcienne na dobę, a co najważniejsze woda ma bardzo dobre parametry, jeśli idzie o ph i przewodność. Są jednak miejsca, że osoby, na których terenie jest źródło nie chcą by badać jakość wody, twierdząc, że nie chcą wiedzieć, co piją. "Trochę to dziwne podejście, wynikające być może z faktu, że obecnie sytuacja, jeśli idzie o wodę się nieco poprawiła i ludzie trochę z dystansem podchodzą do tego tematu. Tymczasem ten problem będzie u nas występował w zależności od sytuacji hydrologicznej. Gdy przychodzi susza niestety musimy się ratować dowożąc wodę do gospodarstw. Zinwentaryzowanie wszystkich źródeł pozwoli na przygotowanie konkretnego projektu ich wykorzystania dla zaopatrzenia w wodę gospodarstw. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba rozmawiać z właścicielami nieruchomości, na których znajdują się źródła i gdy wyrażą zgodę można podjąć działania w zakresie wybudowanie z prawdziwego zdarzenia ujęcia wody. Inicjatywa podjęta przez Starostę Tarnowskiego, to znakomity pomysł i należy sądzić, że zostanie wykorzystany na szeroką skale" - podkreśla Zbigniew Jurkiewicz, Burmistrz Ciężkowic. Z prowadzonych badań źródeł zadowolony jest też sołtys Bruśnika: "Inicjatywa Starosty jest godna pochwały, bo dzięki niej wszyscy mogą dowiedzieć się, co piją, a także, jakie są możliwości zaopatrzenia w wodę na miejscu, bo w okresie suszy 40% mieszkańców nie ma wody i musi dowozić ją beczkami. Mieszkańcy oczekują pomocy, również w zakresie budowy studni głębinowych" - podkreśla Lucjan Dyngosz Sołtys wsi Bruśnik.

Problem z dostępem do wody może się pogłębiać, stąd koncepcja tarnowskiego Starostwa, aby wspólnie z samorządami gminnymi przygotować projekt dotyczący zabezpieczenia naturalnych źródeł wody pitnej, a w konsekwencji starać się o pozyskanie stosownych funduszy na ten cel z różnorakich funduszy zarówno krajowych, jak i europejskich. "Po przeprowadzeniu badań w trzech gminach i przygotowaniu opracowania, kolejnym krokiem będzie zorganizowanie europejskiej konferencji na temat zabezpieczenie wody pitnej z naturalnej źródeł z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej nadzorujących dyrektywę wodna, a także zainteresowanych osób z krajów europejskich, w których istnieje podobny problem. Mamy zapowiedź obecności czterech ministrów ochrony środowiska z krajów leżących na terenie Karpat. Będzie również Janez Potocznik, komisarz unijny ds. środowiska. Konferencja ma na celu rozpropagowanie kwestii wykorzystania źródeł wody, a także zachęcić decydentów z Unii Europejskiej, do przeznaczenia większych pieniędzy na lokalizacje, badanie i zabezpieczenie naturalnych ujęć wody pitnej" - dodaje Paweł Augustyn.

badania woda pitna 02

Tekst i fotografie udostępnił Wiesław Szczupak ("Extra Galicja")

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt