dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w ZSLiT w Wojniczu

klub historyczny ak zslit wojnicz 01 mini6 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu odbyła się akademia inaugurująca działalność Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, w której uczestniczył Prezes Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk Zdzisław Baszak.

Inicjatorem powstania Klubu w wojnickiej szkole średniej jest mgr Roman Głowacki, nauczyciel historii i języka polskiego, który wraz z mgr Małgorzatą Kornaś, nauczycielką historii opiekuje się Klubem, do którego należy obecnie 24 uczniów.

Podczas inauguracji działalności Klubu płk Zbigniew Baszak wręczył członkom Klubu pamiątkowe dyplomy oraz publikacje, natomiast na ręce Wicedyrektora Szkoły mgr inż. Ryszarda Pacyny, przekazany został list gratulacyjny od Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa z okazji powstania Klubu. Natomiast płk Zdzisław Baszak podzielił się z zgromadzoną na akademii młodzieżą swoimi wspomnieniami z okresu walk września 1939 roku oraz okupacji hitlerowskiej.

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w ZSLiT w Wojniczu jest pierwszym, powstałym w szkole ponadgimnazjlanej na terenie Powiatu Tarnowskiego. Ideą szkolnych Klubów Historycznych im. AK jest kultywowanie tradycji Armii Krajowej w społeczności szkolnej, w szczególności historii i bohaterów lokalnych struktur AK i Polskiego Państwa Podziemnego. Odbywa się to  poprzez różnorodne formy pracy dydaktycznej i wychowawczej, prowadzonej przez nauczycieli i uczniów.

Uroczystości inauguracyjnej towarzyszyła prezentacja wystawy planszowej Operacja Wildhorn III – Most III – 25/26 lipca 1944 r., przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

klub historyczny ak zslit wojnicz 02

klub historyczny ak zslit wojnicz 03