dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

"Melodia Smaków" oraz "Astor Piazzolla – Król Tanga", czyli Majówka u Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

majowka u paderewskiego 01 miniW dniach 26-27 maja br. w zespole dworsko-parkowym I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyła się dwudniowa „Majówka u Paderewskiego” . Pierwszego dnia – „Melodia smaków”, zorganizowano degustacje regionalnych potraw, miodów i nalewek, konkurs gastronomiczny pn. „Regionalne potrawy z mięsa daniela z hodowli zagrodowej” oraz Konkurs Win o Puchar Starosty Tarnowskiego. Drugiego dnia imprezy królowało argentyńskie tango.

W konkursie gastronomicznym udział wzięły klasy gastronomiczne trzech szkół powiatu tarnowskiego: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i  Zawodowych w Ciężkowicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Każda ze szkół przyrządziła po trzy dania konkursowe: „galicyjski gulasz z daniela z grzybami”, „rosół z daniela po tarnowsku” oraz „schab z daniela po galicyjsku”, które wnikliwie oceniała komisja, w skład której wchodzili znawcy potraw z dziczyzny:  dr Grzegorz Russak z  Akademii Kuchni Myśliwskiej dr. Russaka i dr. Sadkiewicza, Marek Widomski z Instytutu Kulinarnego w Krakowie, Marta Kozdroń z Polskiego  Związku  Hodowców Jeleniowatych, Stanisław Nosek – Prezes Polskiego Związku Łowieckiego Oddział w Zakliczynie oraz Paweł Augustyn – członek zarządu powiatu tarnowskiego. Pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, drugie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Cieżkowicach, a trzecie Zespołowi Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Publiczności najbardziej smakowały potrawy przygotowane przez  szkołę  w Cieżkowicach i to właśnie ona otrzymała nagrodę publiczności.

Oprócz promocji lokalnych potraw i wyrobów z dziczyzny, „Melodia smaków” miała również na celu pokazanie potencjału powiatu tarnowskiego w produkcji regionalnych win. W Konkursie Win o Puchar Starosty Tarnowskiego bezkonkurencyjnymi okazały się winnice Mariusza Chryka oraz braci Zagórskich. Mariusz Chryk otrzymał Puchar Starosty w kategorii win czerwonych za wino „Rondo” oraz Puchar Starosty za wino białe „Solaris”. Bracia Zagorscy zajęli natomiast drugie i trzecie miejsce w kategorii win białych za wina: „Ramlas” i „Johannitter” oraz otrzymali nagrodę publiczności za najlepsze  wino. W skład konkursowego jury wchodzili: Mieczysław Kras Starostwa Tarnowski, Michał Bardel – zastępca redaktora naczelnego pisma „Czas Wina”, Paweł Piszczek z „Coś na ząb TV” oraz Jacek Lichwin z Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego. Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia „Majówki u Paderewskiego” był przygotowany przez dr. Grzegorza Russaka wykład oraz pokaz kulinarny  pn. „Polska kuchnia myśliwska – dziedzictwo kulinarne”. Podczas imprezy goście mogli  spróbować  również  potraw  zarejestrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego  jako potrawy regionalne:  „śuśpaja”, przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej oraz  „strząski” i „koziołków”  Koła Gospodyń Wiejskich „U Tatara” z Siedliszowic. „Siuśpaj” to bardzo smaczna  kasza z suszem owocowym, przygotowana według tradycyjnej, prostej  receptury. W skład potrawy wchodzi kasza jęczmienna, suszone śliwki i gruszki oraz woda i miód. „Strząska” to sałatka przygotowywana z kiełbasy, boczku, jajek, chrzanu, zaś „koziołki” to ciastka o „rogatej” formie rombu, trapezu lub trójkąta, smażone na smalcu i podawane na gorąco, które kiedyś stanowiły tradycyjny niedzielny deser. „ Melodia smaków” była również okazją do skosztowania wiejskiego chleba pieczonego przez Danutę Kostrzyńską z Gospodarstwa  „U Dajany”, a także nalewek na winie tzw. „kropli czarownicy” Teresy Bigos, miodów pszczelarzy z tarnowskiego związku pszczelarzy. „Melodię smaków” zakończyła  biesiada. Do tańca przygrywał zespół ludowy „Pogórzanie”, który towarzyszył gościom również podczas trwania  całej imprezy.

Drugi dzień imprezy u Mistrza Ignacego – „Astor Piazzolla – Król Tanga”, poświęcony był muzyce i sztuce. Można było posłuchać utworów muzycznych wykonywanych przez młodych artystów, podziwiać prace artystów malarzy, uczestników Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Kąśnej Dolnej. Atrakcją wieczoru był koncert zespołu „TANGATA QUINTET” poświęcony  królowi tanga – Astorowi  Piazzollii. W koncercie wziął udział Ambasador  Argentyny w Polsce, Gerardo Manuel Biritos.

Organizatorem „Majówki u Paderewskiego” był Starosta Tarnowski, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Polski Związek Hodowców Jeleniowatych oraz Tarnowskie Bractwo Winiarskie.

majowka u paderewskiego 02

majowka u paderewskiego 03

majowka u paderewskiego 04

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt