dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Cześć twórcom Konstytucji 3 Maja – obchody Święta Narodowego w Tarnowie

3 maja 2012 01 miniStarosta Tarnowski i Prezydent Miasta Tarnowa byli organizatorami tarnowskich obchodów kolejnej – już 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęły się one mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, którą celebrował oraz homilię wygłosił ks. dr Stanisław Salaterski.

3 maja 2012 02

Następnie uczestnicy obchodów udali się w pochodzie z Placu Kazimierza, ulicą Wałową, na Plac Ofiar Katynia – pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się  główna ceremonia. Rozpoczęło ją odegranie „Mazurka Dąbrowskiego” przez Orkiestrę Zakładów Azotowych Tarnów S.A. oraz przegląd pododdziałów, którego dokonał gospodarz uroczystości – Starosta Tarnowski Mieczysław Kras. Następnie Starosta Tarnowski powitał zebranych i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Starosta podkreślił w nim, iż uczestnictwo w obchodach Święta Narodowego 3 Maja należy traktować w kategorii obowiązku obywatelskiego, tak jak obowiązkiem władz samorządowych jest organizacja tych uroczystości. Natomiast w imieniu parlamentarzystów ziemi tarnowskiej głos zabrał Senator RP prof. Kazimierz Wiatr. Zaznaczył on, iż Święto Narodowe – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to też święto polskiego parlamentaryzmu.

3 maja 2012 03

Kolejnym ważnym momentem uroczystości była salwa honorowa oddana przez Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji, ku czci twórców Konstytucji i z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Następnie liczne delegacje parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych i politycznych oraz szkół z terenu powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa, złożyły wiązanki pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonię zamknął podziękowaniem za uczestnictwo w tarnowskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Zastępca Prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański. Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Zakładów Azotowych Tarnów S.A.

Należy podkreślić liczny udział mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego w obchodach Święta Narodowego 3 Maja. Po raz pierwszy w tarnowskich obchodach tego święta uczestniczył Oddział Reprezentacyjny Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu tarnowskiego, obecni byli także uczniowie klas mundurowych m.in. z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika w Tarnowie.

3 maja 2012 04

Ponadto w ramach programu tarnowskich obchodów Święta Narodowego 3 Maja odbył się XIII Regionalny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany pod patronatem Starosty Tarnowskiego przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – Świat Pracy”. Na deskach tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w śpiewie pieśni patriotycznych oraz recytacji poezji narodowej rywalizowała młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Tarnowa oraz powiatów: brzeskiego i tarnowskiego. Laureatami zostali: Agnieszka Skorecka z Gimnazjum w Koszycach Wielkich (kat. recytatorska szkół gimnazjalnych), Monika Płaneta z Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej (kat. wokalno-instrumentalna szkół gimnazlanych) oraz Jakub Nowak, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie (kat.  recytatorska szkół ponadgimnazjalnych) i Ewa Judasz z Pałacu Młodzieży w Tarnowie (kat.  wokalno-instrumentalna szkół ponadgimnazjalnych).

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria