dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Owoce papieskiej pielgrzymki do Tarnowa po 25. latach

owoce papieskiej pielgrzymki 01 mini26 kwietnia w sali konferencyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się  sesja naukowa zatytułowana „25 lat papieskiego przesłania z ziemi tarnowskiej”, której organizatorami byli: Biskup Administrator Diecezji Tarnowskiej J. E. ks. bp Wiesław Lechowicz oraz Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, natomiast współorganizatorem Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Temat sesji dotyczył obchodzonego w bieżącym roku jubileuszu 25. rocznicy trzeciej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, w ramach której, w dniach 9-10 czerwca 1987 roku, Ojciec Święty odwiedził również Tarnów. Celem sesji była m.in. refleksja nad przesłaniem bł. Jana Pawła II, które skierował podczas pobytu w Tarnowie do wiernych diecezji tarnowskiej oraz całego Kościoła powszechnego.

owoce papieskiej pielgrzymki 02Sesję otworzył ks. bp Andrzej Jeż, który zwrócił uwagę zebranych na sali, w liczbie blisko 300 osób, na owoce papieskiej pielgrzymki do Tarnowa, ich wymiar duchowy i materialny. Natomiast Starosta Tarnowski Mieczysław Kras powitał uczestników sesji oraz przypomniał papieskie słowa wypowiedziane przed mszą św. na Osiedlu Jasna II: „Dziękuję, że mogłem się na Was napatrzeć!”. Starosta Tarnowski podkreślił, że po 25. latach, teraz my współcześni myśląc o tym wydarzeniu, powinniśmy powiedzieć: „Ojcze Święty – to my dziękujemy Ci, że mogliśmy się na Ciebie napatrzeć”. W części oficjalnej głos zabrał również Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roma Ciepiela. Podzielił się on z zebranymi swoimi osobistymi wspomnieniami z tamtych, pamiętnych dni wizyty Ojca Świętego w Tarnowie, a także przedstawił w jaki sposób samorząd Województwa Małopolskiego realizuje papieskie przesłanie w praktyce.

owoce papieskiej pielgrzymki 03

Pierwszym prelegentem sesji był dr Marcin Borys (Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego), który przybliżył zebranym wykładem: „W oczekiwaniu na Ojca Świętego – Tarnów w przededniu papieskiej pielgrzymki”, atmosferę Tarnowa w dniach poprzedzających papieską wizytę. Kolejnym prelegentem był ks. dr. Waldemar Janiga (Kuria Metropolitalna w Przemyślu – Wydział Duszpasterski), który wygłosił wykład „Błogosławiony Jan Paweł II nauczycielem patriotyzmu”. Z kolei ks. dr. Mark Kluza (Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie), zapoznał uczestników sesji z zagadnieniem „Opcji preferencyjnej na rzecz ubogich” w nauczaniu bł. Jana Pawła II. Ponadto uczestnicy sesji wysłuchali czterech świadectw: Ruch Czystych Serc (s. dr Maria Kwiek), Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny (ks. Zbigniew Szostak), Szkolne Koła Caritas (Anna Wojnowska), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej (Krzysztof Kumięga). Sesji towarzyszyły dwie wystawy: filatelistyczna „25. rocznica wizyty bł. Jana Pawła II w Tarnowie” (organizatorzy: Polski Związek Filatelistów oraz Poczta Polska), a także fotograficzna „Z przeszłości w przyszłość”, poświęcona bł. Karolinie Kózkównie (autor fotografii: Bogusław Świtała). Sesję naukową prowadził ks. dr Stanisław Garnczarski.

owoce papieskiej pielgrzymki 04

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria