dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

O transplantacji w Skrzyszowie

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie od trzech lat promuje ideę transplantacji. Ma już na swym koncie nagrodę w I edycji małopolskiej akcji „Drugie Życie”. W ubiegłym roku szkoła realizowała własny projekt: „I TY możesz uratować komuś życie”, w ramach którego zorganizowano dla uczniów klasy pożarniczo – ratowniczej kurs udzielania  pierwszej pomocy medycznej, opracowano i opublikowano plakat edukacyjny na ten temat, zorganizowano dla gimnazjów z regionu konkurs: „Transplantacja – wiedza w pigułce”.
„Celem podejmowanych przez naszą szkołę działań jest propagowanie wiedzy na temat transplantacji, podnoszenie świadomości wagi tej metody leczenia i zachęcenie do dyskusji nie tylko w szkole, ale także w domu i środowisku” - mówi pedagog Ewa Matejska – koordynatorka projektu. Kontynuacją tych działań w roku szkolnym 2011/2012 jest II edycja konkursu, którą patronatem honorowym objęli Starosta Powiatu Tarnowskiego i Wójt Gminy Skrzyszów. Wzięło niej udział 13 trzyosobowych zespołów z gimnazjów z regionu. W pierwszym etapie konkursu uczniowie wykonali prezentacje multimedialne, a w drugim pisali sprawdzian wiedzy na temat transplantacji.
Podczas spotkania finałowego 25 stycznia, w przeddzień „Dnia Transplantacji”, lekarz Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie -  koordynator transplantacyjny - Zbigniew Cholewa – przybliżył zebranym zagadnienia związane z „Transplantacją  jako metodą leczenia”, podkreślając, że „okazja spotkania z młodzieżą jest bardzo cenna dla inicjatywy transplantacyjnej”.
Pozytywne stanowisko Kościoła katolickiego wobec transplantacji przedstawił ks. Zdzisław Gniewek – Proboszcz Parafii w Skrzyszowie, który przytoczył słowa Jana Pawła II: „Na heroizm naszej codzienności składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”. Zwrócił także uwagę, że „dokonania medycyny transplantacyjnej zależą od postaw poszczególnych ludzi i zrozumienia tego problemu przez społeczeństwo”.  

trans1

Już po raz trzeci w skrzyszowskiej szkole gościły osoby po przeszczepie serca: pani Małgorzata Rejdych – prezes Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca w Krakowie i pan  Andrzej Cieślik, dzieląc się z uczestnikami spotkania bardzo osobistymi przeżyciami. Pani Małgorzata Rejdych gratulowała doskonałej organizacji konkursu i dziękowała organizatorom za wytrwałość w propagowaniu przeszczepiania narządów. „Propagujemy wiedzę na temat transplantacji i zachęcamy do dyskusji, ale nie namawiamy nikogo do podpisywania „oświadczeń woli”, chcemy, aby to była świadoma decyzja danej osoby – może teraz, może w przyszłości. Jeżeli podejmowane przez szkołę działania przyczynią się do uratowania chociażby jednego życia – warto było” – wyjaśnia pedagog Ewa Matejska.
Na wysoki poziom merytoryczny i estetyczny wykonanych przez uczniów prezentacji oraz duży zasób wiedzy dotyczącej transplantacji zaprezentowanej na sprawdzianie zwraca uwagę również Beata Łabno – nauczyciel języka polskiego, współorganizatorka konkursu.  
Zdaniem dyrektora ZSOiZ w Skrzyszowie Marka Wróbla „Transplantacja to problem, który może bezpośrednio dotknąć każdego z nas, będącego po jednej, bądź też już po drugiej stronie życia. Aby w tym dramatycznym momencie podjąć właściwą decyzję, potrzeba dużo informacji i jak najpełniejszego naświetlenia problemu. Konkurs, który odbywa się w naszej szkole, spełnia tę rolę w stopniu znakomitym”.
Uczniowie ZSOiZ potwierdzają ważną rolę szkoły w promowaniu idei transplantacji. „O transplantacji jako metodzie leczenia dowiedziałem się w szkole, w I klasie LO, gdy nasza szkoła wzięła udział w akcji „Drugie Życie” – mówi Cyprian Tomasiewicz – ucz. kl. III LO. „Od roku noszę przy sobie „oświadczenie woli”, podpisało je także wielu moich znajomych” – dodaje Klaudia Sroka – ucz. kl. III LO.
Wyniki II edycji konkursu „Transplantacja – wiedza w pigułce” dla gimnazjów,  podsumowano oddzielnie za I etap i za II etap. W konkurencji na najlepszą prezentację multimedialną I miejsce zajął zespół z Gimnazjum w  Pogórskiej Woli (Marta Esmund, Dawid Smoter, Damian Tarczoń), II miejsce – z Gimnazjum w Skrzyszowie (Karolina Stec, Klaudia Wielgus, Dorota Mondel),  III miejsce - z Gimnazjum w Lubczy (Agnieszka Wiercioch, Justyna Daniek, Kinga Stojak), Wyróżnienie – z Gimnazjum w Łękach Górnych (Wiktoria Robak, Szymon Mazur, Katarzyna Pyrchla).  W sprawdzianie wiedzy I miejsce zdobył zespół z Gimnazjum w Skrzyszowie (Karolina Stec, Klaudia Wielgus, Dorota Mondel), II miejsce – z Gimnazjum w Szynwałdzie (Sylwia Jop, Kinga Kiwior, Joanna Szatko), III miejsce z Gimnazjum w Łękach Górnych  (Zofia Jasica, Kinga Tarczoń, Iwona Cekała). W klasyfikacji łącznej: I miejsce przyznano dla Gimnazjum w Skrzyszowie, II miejsce dla Gimnazjum w Łękach Górnych, III miejsce dla Gimnazjum w Pogórskiej Woli. Dla laureatów nagrody ufundował Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania finałowego zapewnił Zakład Piekarsko –Cukierniczy Jana Starostki.

trans2

Finałowe spotkanie wzbogacił pokaz udzielania I pomocy w wykonaniu uczniów klasy pożarniczo -ratowniczej LO, przygotowany pod kierunkiem nauczyciela PO p. Janusza Żywca. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku ukończyli zorganizowany przez szkołę kurs, otrzymując stosowne certyfikaty, demonstrowali, jak należy postępować w sytuacjach, które mogą zdarzyć się w każdej szkole: ataku padaczki, omdleniu, krwotoku, poparzeniu.
Obecny na pokazie st. kpt. Paweł Mazurek, który uczył w tej klasie teorii pożarnictwa, podsumował: „Jestem dumny ze swoich uczniów”.  
W uroczystości uczestniczyli również, współpracujący ze szkołą, pan Lesław Pyzik – przedstawiciel Zarządu Oddziału Powiatowego OSP oraz przedstawiciele PCK: pani Wiesława Pyzik i pan Stanisław Bem. Pan Stanisław Bem – Prezes  Zarządu Rejonowego PCK, zwracając się do szkolnej grupy honorowych dawców krwi, podkreślił rolę krwiodawstwa.
Uczestnicy Finału II edycji konkursu „Transplantacja – wiedza w pigułce” zorganizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie już zapowiedzieli swój udział w następnych edycjach.

trans3

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt