dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Szpital przyjazny dziecku i matce

porodowka_01_miniNowoczesny i innowacyjny szpital, przyjazny matce i dziecku – to tytuł kolejnego projektu, realizowanego przez Centrum Zdrowia Tuchów. Powstaną nowoczesne sale porodowe, a pokoje pacjentek wyposażone zostaną nie tylko w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, ale także urządzenia do mycia i pielęgnacji noworodka oraz komputery z dostępem do Internetu.

Za 6 mln zł (część tej kwoty to dotacja unijna) przede wszystkim zmodernizowany zostanie oddział ginekologiczno-położniczy. – Powstaną nowe sale operacyjne i porodowe, a pokoje pacjentek wyposażone zostaną nie tylko w oddzielne sanitariaty i nowoczesny sprzęt medyczny, ale także w urządzenia do mycia i pielęgnacji noworodka. Każda z pacjentek będzie miała do dyspozycji monitor podpięty do Internetu i możliwość w ten sposób komunikowania się z rodziną i znajomymi – twierdzi prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka. - Poprawimy warunki lokalowe poradni dziecięcej i sprawimy, że będzie w niej pełen komfort.

Wprowadzonych zostanie wiele nowych usług. M.in. możliwy będzie poród na... kole porodowym. – W sali porodowej będzie nowoczesne łóżko, tak zwane koło porodowe, które pozwoli pacjentce rodzić w naturalnej pozycji – objaśnia położna Marta Knapik-Kloch. – Kobieta będzie mogła w każdej chwili za pomocą pilota zmienić ułożenie ciała na wygodniejsze. Będzie mogła rodzić w pozycji stojącej lub klęczącej, uważanej przez specjalistów za najlepszą. Dzięki temu poród będzie szybszy, mniejsze będzie też odczuwanie bólu. Warto dodać, że koła porodowe są tylko w kilku szpitalach w Polsce. Możliwe będą ponadto porody w wodzie, bo zakupimy specjalną wannę z wyposażeniem.

Szpitalowi przybędzie aparat do wykonywania badań urodynamicznych, który pozwoli dokładnie określić rodzaj zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Nowy mammograf ma pozwolić na wykrywanie raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. Dzięki niemu będzie mogła być oferowana również bezpieczna metoda niszczenia tkanki nowotworowej – tzw. terapia fotodynamiczna. Tego typu urządzenia nie ma żadna placówka medyczna w regionie. – Utworzymy poradnię laktacyjną, która będzie pomagała w rozwiązywaniu problemów związanych z karmieniem piersią – dodaje T. Olszówka. – Konsultacji w tym względzie udzielać będziemy matkom także po wypisaniu ze szpitala. Przy okazji wizyt będziemy badać piersi kobiet, ważyć dziecko, oceniać jego sposób ssania...

Innowacje wdrażane mają być przez najbliższe dwa lata. Jest to drugi tak duży projekt CZT w ostatnim czasie – w ubiegłym roku za 6 mln zł zorganizowało oddział chirurgii jednego dnia. Obecnie jest on jednym z najlepszych w Małopolsce.

oddzial_ginekologiczny_tuchow_01