dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Nowy most w Szerzynach – Inwestycja na miarę stulecia

most_szerzyny_01_mini14 grudnia przecięciem symbolicznej wstęgi, w Szerzynach oddano do użytku nowoczesny most na potoku Olszynka, który zastąpił stary, zniszczony obiekt, znajdujący się na najważniejszej z punktu widzenia komunikacji trasie nr 1387K Siepietnica – Lubaszowa. Radny powiatowy z tej gminy Wacław Sychta, którego zabiegi przyczyniły się do zrealizowania tej inwestycji, określił, że to inwestycja w gminie na miarę stulecia.

Jest to jedna z najważniejszych dróg w powiecie tarnowskim, bowiem łączy dwa powiaty: tarnowski z jasielskim. Łączy dwie drogi wojewódzkie nr 977 i drogę Gorlice – Jasło. Droga ta ma szczególne znaczenie dla Szerzyn, bowiem jest to jedyna droga tej kategorii, przejmująca na siebie cały ruch w gminie Szerzyny. Ten cały ciąg drogowy z uwagi na koszty jest remontowany odcinkami, już od 10 lat  – podkreśla Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.

Potwierdza to Wójt Gminy Szerzyny Stanisław Kmiecik, współpracując z Powiatem przy w trakcie remontu i modernizacji tej trasy. – Ta droga decyduje o rozwoju gminy, a zwłaszcza przemysłu drzewnego, który dominuje na tym terenie. Jeszcze do remontu jest trzy mosty, w tym jeden podobnej konstrukcji, jak ten odbudowany – dodaje Stanisław Kmiecik.

Na uroczystość otwarcia przybyli Starosta tarnowski Mieczysław Kras, Wicestarosta Mirosław Banach, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi, przedstawiciele lokalnej społeczności z Wójtem Szerzyn na czele, Przewodniczącym Rady, radnymi oraz przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie i wykonawcy.
Po uroczystym otwarciu, którego dokonał Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Wicestarosta Mirosław Banach, Wójt gminy Szerzyny Stanisław Kmiecik oraz Sołtys Szerzyn Władysław Mitoraj, most został uroczyście poświęcony przez ks. prałata Adama Ptaka z Szerzyn.

Koszt inwestycji, której budowę nadzorował Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie wyniósł 1.659.616,87 zł.  Nowy most ma całkowitą długość wynoszącą 32 metry, szerokość 13,5 metra (w tym szerokość jezdni 8,5 metra) i chodniku z obu stron o szerokości 2,5metra każdy, co gwarantuje bezpieczeństwo pieszych.Most ten posiada konstrukcje nośną w formie dwóch belek strunobetonowych, nawierzchnia mostu jest asfaltowa i z obu stron są poręcze. Most jest tej samej wysokości, lecz rozpiętość pomiędzy dwoma przyczółkami wzrosła praktycznie dwukrotnie – wyjaśnia inspektor nadzoru PZD Stanisław Pyzdek
Aby wybudować nowy most konieczna była rozbiórka istniejącego mostu żelbetowego o dł. 10,20m i szer. 5,9m. W ciągu drogi powiatowej w kierunku Jasła jest jeszcze trzy mosty, w tym jeden o podobnej konstrukcji, jak ten oddany niedawno. Nie spełniają one parametrów związanych zarówno z szerokością, jak i nośnością, a przy tym wąskie pobocza nie gwarantują bezpieczeństwa pieszym.

Chodzi o most od centrum Szerzyn w kierunku Jasła, który jest podobny to tego, który został właśnie wybudowany. Na jego budowę mamy już projekt. Niestety na razie brakuje nam udziału własnego byśmy mogli wystąpić o pieniądze z 1% rezerwy do Ministra Infrastruktury. Gdyby się jednak gmina włączyła finansowo i gdyby udało się wspólnie skonstruować jakiś montaż finansowy, to te pieniądze mogłoby stanowić udział własny. Właśnie z taką propozycja będziemy wychodzić do lokalnego samorządu – mówi Starosta Mieczysław Kras, który podczas uroczystości serdecznie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania tej inwestycji.

most_szerzyny_02

most_szerzyny_03