dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Podsumowanie hetmańskich rocznic w tarnowskim ratuszu

podsumowanie_hetman_01_mini15 grudnia w tarnowskim ratuszu odbyła się konferencja pt. „Z chlubnych kart historii na postument…”, podsumowująca obchody 450. rocznicy śmierci hetmana Jana Tarnowskiego i 480. rocznicy jego zwycięstwa pod Obertynem. Organizatorem wydarzenia był Starosta Tarnowski, natomiast partnerami: Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja i promocja publikacji dr. Andrzeja Niedojadło, pt. „Hrabstwo Tarnowskie w XVII i XVIII wieku”, będącej efektem jego wieloletniej pracy badawczej.

W trakcie konferencji Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach uhonorował osoby  i instytucje działające na rzecz organizacji obchodów wspomnianych rocznic. Statuetki hetmana Jana Tarnowskiego otrzymały: Miasto Tarnów, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, Szkoła Podstawowa im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu oraz Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Ponadto osoby i stowarzyszenia, które wspierały organizację obchodów oraz popularyzowały postać hetmana otrzymały okolicznościowe dyplomy.

Podczas konferencji odbyła się także premiera filmu dokumentalnego, poświęconego postaci wybitnego hetmana, przygotowanego przez redaktora Marka Kołdrasa. Podsumowania obchodów rocznicowych w formie prezentacji multimedialnej dokonał Ryszard Żądło.

podsumowanie_hetman_02

podsumowanie_hetman_03