dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pomnik ofiar wypadków otwarty

W Zabawie w powiecie tarnowskim, w uroczystość odpustową bł. Karoliny, została otwarta część terapeutyczna pomnika ofiar wypadków drogowych. W uroczystości uczestniczył prokurator generalny Andrzej Seremet, wicestarosta tarnowski Mirosław Banach, przedstawiciele resortu sprawiedliwości, transportu samochodowego, władz samorządowych i wojewódzkich, Kościoła katolickiego oraz rodziny ofiar wypadków drogowych.

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych rozpoczęły się drogą krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny i modlitwą za ofiary wypadków. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił nowy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który podkreślił w wygłoszonym słowie znaczenie części terapeutycznej pomnika i budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy. Po Eucharystii została otwarta część terapeutyczna pomnika poprzez zapalony słup światła, który w symboliczny sposób połączył ziemię z niebem oraz przecięcie symbolicznej wstęgi. Pomnik ten ze względu na swoją funkcję i misję jest pierwszym tego typu pomnikiem na świecie, a zarazem bramą do mającego w jego pobliżu powstać Centrum Terapii po Traumie.

Uroczystości zakończyła konferencja prasowa, którą poprowadził wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. Konferencja była dobrą okazją do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy, pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz okazania troski rodzinom osób poszkodowanym na drogach. Prokurator Generalny Andrzej Seremet mówił podczas uroczystości, że coraz bardziej surowe prawo nie jest jedynym sposobem na poprawę bezpieczeństwa na drogach. - Staram się tego typu emocje tonować. Nie ma bowiem gorszego prawa, jak to tworzone pod wpływem chwili i emocji - powiedział. Prof. Ryszard Krystek odniósł się do statystyk wypadków drogowych w Polsce porównując je do krajów europejskich.  Prezes stowarzyszenia "Przejście" Janusz Popiel stwierdził z kolei, że pomnik jest tylko "bramą" do centrum pomocy wychodzenia z traumy. - Jednak sam fakt, że pamiętamy o ofiarach wypadków drogowych, niesie już pomoc tym poszkodowanym. Jest również częścią terapii - dodał. Przedstawiciel europejskiej organizacji FEVR przestawił działania prowadzone przez instytucję dla poprawy losów ofiar wypadków drogowych. Wicemarszałek Roman Ciepiela odniósł się do stanu i znaczenia dróg  oraz  poparł i obiecał pomoc przy budowie Centrum Terapii.  Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak zachęcał rodziny ofiar wypadków drogowych, by przywoziły i składały w specjalnej księdze karty pamięci oraz przedstawił zastosowanie pomnika dla ofiar wypadków i ich rodzin.
Do Zabawy można też przywozić krzyże z miejsca wypadku. Jednym z nich jest krzyż upamiętniający śmierć dwóch młodych mężczyzn, którzy zginęli niedaleko Sanktuarium – podkreślił Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa. Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie pan Zenon Kosiniak-Kamysz opowiedział o swojej osobistej tragedii. Maria i Michał, dzieci ambasadora wraz z kuzynką odwiedzali podczas wakacji rodzinę w Polsce. Samochód, w którym jechali został uderzony przez ciężarówkę i natychmiast stanął w płomieniach. Do wypadku doszło w sierpniu 2010 roku w Lagowie w województwie świętokrzyskim, między Opatowem a Kielcami. Pasażerów samochodu nie udało się uratować.
Podsumowaniem konferencji było podpisanie listu intencyjnego dla wsparcia idei powstania centrum terapii po traumie w Zabawie. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2005 r. Wcześniej, od 1993 r. znana była inicjatywa angielskiej organizacji Road Peace pod nazwą Europejski Dzień Pamięci.

Piotr Kozioł

Sanktuarium bł. Karoliny