dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Może być przejście, bo są chodniki

Nic już nie stoi na przeszkodzie, aby powstało przejście dla pieszych obok Ośrodka Zdrowia w Koszycach Małych, o co od dawna zabiegali tamtejsi mieszkańcy. Dobudowany został chodnik po jednej ze stron jezdni, a był to warunek konieczny do wymalowania pasów. Przy okazji zmodernizowany został przeszło trzystumetrowy odcinek chodnika od Koszyc Wielkich.

Mieszkańcy Koszyc Małych domagali się ustanowienia przejścia dla pieszych przy niebezpiecznym skrzyżowaniu dróg gminnych z powiatową w okolicach tamtejszego ośrodka zdrowia. Problem tam polegał na tym, że chodnik od Koszyc Wielkich przy drodze powiatowej w kierunku Rzuchowej kończył się przed ośrodkiem, a zaczynał po drugiej stronie jezdni kilkanaście metrów dalej. Idące do szkoły dzieci przebiegały na ukos między pędzącymi samochodami, spore trudności z przejściem przez coraz bardziej ruchliwą ulicę miały też osoby starsze, udające się do lekarza czy po leki do apteki.

Samorząd gminy Tarnów w przesłanych starostwu na ten rok propozycjach wspólnych przedsięwzięć przy powiatowych drogach nie ujął jednak uporządkowania sprawy chodników w tym miejscu, a bez tego przejście nie mogłoby powstać, bo prowadziłoby do rowu. – Byliśmy skłonni sami wykonać te prace, ale wójt wykazał się dobrą wolą i ostatecznie zawarliśmy z gminą porozumienie w tej sprawie – mówi wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – Przekazaliśmy prefabrykaty betonowe do wykonania tego zadania czyli kostkę, krawężniki i obrzeża, a gmina zobowiązała się zapewnić robotników.

KM2

Z zakupionych przez powiat materiałów budowlanych na nowo ułożono przeszło trzystumetrowy odcinek dość zdewastowanego chodnika od Koszyc Wielkich, kończy się też dobudowa chodnika po drugiej stronie jezdni (w okolicach sklepu). – Nic już nie będzie stało na przeszkodzie, aby tam było przejście dla pieszych – stwierdza M. Banach.

Warto dodać, że w tym roku powiat tarnowski przekazał ponadto gminie Tarnów 136 tys. zł na chodniki w ciągu dróg Koszyce Małe – Zgłobice i Zgłobice – Szczepanowice.