dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Pogranicznicy w Zgłobicach

Dzięki pomocy powiatu tarnowskiego w Zgłobicach swoją nową siedzibę ma Karpacki Odział Straży Granicznej. Pogranicznicy znajdują się teraz w budynku mieszczącym Powiatowy Zarząd Dróg - przenieśli się z komisariatu policji przy ulicy Narutowicza w Tarnowie.

- Placówka Straży Granicznej w Tarnowie ma kluczowe znaczenie w Karpackim Oddziale Straży Granicznej. Po przystąpieniu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do strefy Schengen zauważalna stała się w Karpackim Oddziale Straży Granicznej nowa tendencja: ze względu na nasze systematyczne kontrole podejmowane w pobliżu granicy, osoby podejmujące próby prowadzenia przestępczości granicznej starały się omijać je i tworzyć nowe kanały przerzutu nielegalnych imigrantów i towarów z przemytu – szlakami drogowymi oddalonymi od granicy, bo miały nadzieję, ze Straż Graniczna i celnicy nie sięgają tam swoją działalnością. Dlatego my także przesunęliśmy naszą działalność w głąb kraju, tworząc już w 2008 roku nową placówkę w Straży Granicznej właśnie w Tarnowie - mówi płk SG Janusz Cienciała, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Tylko w tym roku funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już kilkanaście tysięcy litrów nielegalnego alkoholu i prawie 2,5 miliona sztuk papierosów z przemytu, co zapobiegło uszczupleniom skarbu państwa w wysokości ponad 1,5 miliona złotych.

W uroczystościach otwarcia nowej siedziby KOSG wzięli udział: władze powiatu tarnowskiego, przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej i komendy Karpackiego Oddziału SG i innych służb mundurowych, współdziałających ze Strażą Graniczną.