dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Ks. dr Ryszard Banach wyróżniony Groszem Tarnowskim

grosik027 października w tarnowskim ratuszu odbyła się konferencja pt. „Wiara i tradycja komponentem regionalnego dziedzictwa”, połączona z prezentacją i promocją trzeciego numeru periodyku „Szkice Tarnowskie”. Podczas spotkania Grosz Ziemski Tarnowski odebrał ks. dr Ryszard Banach.

Najwyższe wyróżnienie powiatowe wręczył temu zasłużonemu historykowi tarnowskiego Kościoła i profesorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Podkreślił on wartość działań podejmowanych przez księdza doktora na rzecz budowania lokalnej tożsamości oraz wzbogacania swoją pracą naukową dziedzictwa regionalnego.

Podczas konferencji zebrani w Sali Pospólstwa w ratuszu uczestnicy wysłuchali sześciu prelekcji, ukazujących rolę, jaką odgrywa wiara i tradycja w kształtowaniu dziedzictwa regionalnego. Wystąpienia dotyczyły w szczególności osoby arcybiskupa Józefa Życińskiego (ks. prof. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, dr Antoni Sydor), historii diecezji tarnowskiej i jej biskupów na przestrzeni lat 1786-2011 (ks. dr Ryszard Banach, Mieczysław Czosnyka) oraz edukacyjnego wymiaru Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie (Agnieszka Małochleb).

W kontekst dialogu o wartościach kształtujących się w przestrzeni diecezji tarnowskiej na przestrzeni dwóch wieków jej istnienia znakomicie wpisała się prelekcja nt. osoby ks. Jana Salamuchy przygotowana i wygłoszona przez ks. prof. dra hab. Zbigniewa Wolaka.
Konferencję zorganizował Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie.

grosik

grosik1