dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Dom dziecka w Radłowie ?

Samorząd gminy Radłów zaproponował powiatowi tarnowskiemu utworzenie na bazie budynku byłej szkoły w Wał Rudzie drugiej w powiecie placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci. Wedle wstępnej propozycji część kosztów z przebudową obiektu oraz przyszłym funkcjonowaniem placówki mogliby pokryć Austriacy. Pierwsze, choć na razie bardzo ogólne uzgodnienia w tej sprawie, poczyniono już z austriackimi partnerami ze starostwa Barnau. W październiku w Rzuchowej uruchomiona została pierwsza w powiecie tarnowskim placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci, ale w pełni nie zaspokaja ona zapotrzebowania. Wciąż wiele dzieci z regionu tarnowskiego, którymi z różnych przyczyn nie mogą opiekować się rodzice biologiczni, przebywa w domach dziecka w innych powiatach, nieraz w bardzo odległych miejscowościach. Dlatego starostwo rozpoczęło poszukiwania lokalizacji dla kolejnej tego typu placówki. Z propozycją wyszedł samorząd gminy Radłów. Proponuje zaadaptować opustoszały obiekt po zlikwidowanej szkole w Wał Rudzie.
Być może prace częściowo sfinansują Austriacy, którzy później pokrywaliby też część kosztów funkcjonowania placówki. Kontakt nawiązany został dzięki pochodzącemu z Wał Rudy ks. Józefowi Pawuli, który jest obecnie proboszczem jednej z parafii wchodzących w skład starostwa Barnau. Tam urodził się Adolf Hitler, ale obecne władze robią wszystko, aby pokazać, że z głoszoną przez niego ideologią nie mają nic wspólnego.
– Swoim działaniem chcą potwierdzać swoje przyjazne nastawienie do innych narodów – twierdzi burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. – Od wielu lat wspierają finansowo szlachetne inicjatywy w różnych częściach Europy. Właśnie z utworzonego przez nich specjalnego budżetu promocyjnego mogłaby być wsparta idea powstania placówki dla dzieci w Wał Rudzie.

Jak mówi burmistrz, Wał Rudę i Barnau łączy nie tylko osoba ks. Pawuli. – Mamy wiele wspólnego w historii – dodaje. – W Wał Rudzie jest austriacki cmentarz z I wojny światowej, w której to wielu mieszkańców radłowskiej gminy walczyło właśnie w szeregach armii austriackiej. Zainteresowała ich ponadto postać błogosławionej Karoliny Kózkównej, która zginęła z rąk Rosjan, ówczesnych przeciwników Austrii.

Możliwe, że domu dziecka w Wał Rudzie nie będzie prowadzić starostwo, ale powołana w tym celu fundacja polsko-austriacka. To jeszcze ma zostać doprecyzowane. – Jesteśmy przychylnie nastawieni do tej inicjatywy – stwierdza wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – Na razie trzeba jednak przeprowadzić rozpoznanie, czy obiekt w Wał Rudzie da się zaadaptować pod tego typu placówkę, czy możliwe jest spełnienie w tym miejscu wszystkich stawianych przez wojewodę wymagań. Ostateczne decyzje zapadną w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że patronem otwartego niedawno „Promyka” w Rzuchowej miała być Karolina Kózka, ale wycofano się z tego pomysłu, właśnie ze względu na inicjatywę powstania domu dziecka w Wał Rudzie, rodzinnej miejscowości błogosławionej. Gdyby została zrealizowana, to patronowałaby tamtejszej placówce.

ruda

 

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt