dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Międzynarodowe kontakty - śladami Paderewskiego

szwa0Powiat tarnowski nawiązał kontakty z muzeum Paderewskiego w szwajcarskim Morges. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do wymiany młodych artystów, udziału w imprezach artystycznych i organizacji wspólnych przedsięwzięć. I. J. Paderewski w 1899 r. osiadł w Szwajcarii, gdzie kupił 20-hektarową posiadłość w Rion Bosson, położoną niedaleko Morges nad brzegiem Jeziora Lemańskiego.

Delegacja Powiatu Tarnowskiego ze starostą Mieczysławem Krasem i wicestarostą tarnowskim Mirosławem Banachem przebywała z oficjalną wizytą w Austrii i Szwajcarii. W Szwajcarii delegacja Powiatu Tarnowskiego spotkała się z przedstawicielami władz powiatu i miasta Morges oraz członkami zarządu Stowarzyszenia im. I.J. Paderewskiego. Stowarzyszenie powstało w 1977 roku dla upamiętnienia postaci wielkiego kompozytora i Polaka, który przez prawie 40 lat mieszkał w Szwajcarii w Morges. W 1991 roku Stowarzyszenie utworzyło muzeum, w którym gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki – dokumenty, zdjęcia, filmy, meble, bibeloty, należące niegdyś do Paderewskiego i świadczące o jego życiu, twórczości i działalności społecznej i politycznej. Ponadto organizowane są różne formy działalności kulturalnej jak: koncerty, festiwale, nagrody dla młodych muzyków.

szwa

Stowarzyszenie Paderewskiego w Morges jest zainteresowane współpracą z Powiatem Tarnowskim i Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, szczególnie w zakresie wzajemnego udziału w imprezach muzycznych, wymiany młodych artystów, organizacji wspólnych przedsięwzięć.

Starosta Tarnowski przekazał władzom Stowarzyszenia zaproszenie do Powiatu Tarnowskiego w 2012 roku, a dla upamiętnienia tego spotkania i wzbogacenia kolekcji Muzeum - makietę dworu I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz kserokopie dokumentacji przywiezionej z domu rodzinnego kompozytora w Kuryłówce na Ukrainie.

szwa1

W Austrii przedstawiciele samorządu powiatowego oraz Gminy Radłów wzięli udział w spotkaniu ze starostą powiatu Braunau oraz burmistrzami miast: Kirchberg, Auerbach i Palting. Rozmowy dotyczyły zakresu możliwej współpracy pomiędzy gminami i samorządami powiatowymi.

W miejscowości Altheim delegacja polska wzięła udział w uroczystości poświęcenia kaplicy poświęconej bezpieczeństwu drogowemu. Starosta Tarnowski wręczył proboszczowi parafii Altheim obraz błogosławionej Karoliny Kózki. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry dętej.

szwa2