dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Święto edukacji w Radłowie

dzien0Słowa Stanisława Staszica - Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie - stały się mottem powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się 5 października 2011r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki w Radłowie. W czasie uroczystości wręczono medale i nagrody osobom związanym z oświatą w powiecie tarnowskim.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Radłowie Mszą św. w intencji środowisk oświatowych Powiatu Tarnowskiego sprawowaną przez radłowskiego proboszcza ks. Janusza Maziarkę oraz kustosza Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny ks. Zbigniewa Szostaka. W czasie homilii ksiądz Maziarka mówił o wielkim wpływie szkoły i nauczycieli  na wychowanie młodego pokolenia Polaków oraz kształtowanie ich osobowości i systemu wartości. Swe słowa ksiądz proboszcz skierował także do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, aby doceniali dzieło swych pedagogów i wychowawców, czerpali od nich wiedzę, autorytet i postawę życiową.

dzien1

Oficjalna część uroczystości miała miejsce w przepięknej, odrestaurowanej auli ZSP w Radłowie, dawnej sali balowej pałacu Dolańskich. Dyrektor Marzena Lechowicz-Liro przywitała gości. Zarząd Powiatu Tarnowskiego reprezentowali starosta Mieczysław Kras, wicestarosta Mirosław Banach, etatowy członek ZPT Paweł Augustyn oraz Marek Podraza. Wśród gości znalazł się także Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Wojciech Skruch. Na uroczystości byli również posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, włodarze gminy Radłów, Wietrzychowice oraz pracowni edukacji, młodzież i rodzice.

dzien2

Dyrektor M. Lechowicz-Liro przypomniała blisko 60-letnią tradycję radłowskiej szkoły, liczne grono jej absolwentów,do których należą Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet, wielu profesorów i pracowników naukowych wyższych uczelni, dziesiątki kapłanów, nauczycieli, lekarzy, sportowców. Są oni chlubą szkoły, swoistą nobilitacją, ale też i mobilizacją, aby piąć się na szczyty. Następnie symbolicznie otwarta została wyremontowana, zabytkowa aula ZSP.

Głos w czasie uroczystości zabierali: Starosta i Wicestarosta Tarnowski, Małopolski Kurator Oświaty, pani poseł Augustyn, Burmistrz miasta i gminy Radłów. Małopolski Kurator złożył nauczycielom gratulacje i życzenia, przywołał słowa Jana Pawła II, a wypowiedź swą zwieńczył maksymą: Uczyć, to prawdziwy zaszczyt... Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach podsumował inwestycje, które starostwo zrealizowało w szkole: Zależało nam na tym, aby młodzież miała dobre warunki do nauki.  Uczniowie powinni być otoczeni pięknem, by piękno tworzyli - tu  nie może być dysonansów podkreślał Wicestarosta. Dyrektor Wydziału Edukacji przedstawił krótki wykład na temat roli Komisji Edukacji Narodowej i współczesnego oblicza polskiej edukacji.

dzien3

W czasie uroczystości nie zabrakło także podziękowań i wyróżnień dla nauczycieli, wychowawców i przyjaciół edukacji. Z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Medale Komisji Edukacji Narodowej przyjęli pan Andrzej Burnus i pan Paweł Juśko, natomiast nagrody Starosty Tarnowskiego otrzymało pięciu Dyrektorów i trzynastu nauczycieli ze szkól ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego. Przekazano także liczne adresy dla osób związanych z powiatową oświatą. Natomiast dwudziestu jeden nauczycieli otrzymało akty mianowania z rąk Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Następnie zaprezentowano okolicznościową dramę na temat powołania Komisji Edukacji Narodowej, przygotowaną przez uczniów radłowskiej szkoły pod czujnym okiem nauczycieli: Eweliny Padło, Beaty Skóry, Magdaleny Orkisz i Iwony Mostowy. Uczniowie przebrani w stroje z epoki oświecenia zrobili duże wrażenie na publiczności, wspaniała gra aktorska i przepiękna scenografia dopełniła dzieła. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół wokalno-instrumentalny ZSP, który zaprezentował w czasie uroczystości cztery utwory muzyczne na najwyższym poziomie.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani otrzymali od społeczności uczniowskiej czerwone róże w dowód wdzięczności za przybycie i udział w imprezie.

dzien4

dzien5