dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

PROMYK już działa

pro028 września 2011 r. poświęcona i otwarta została placówka opiekuńczo-wychowawcza PROMYK w Rzuchowej w gminie Pleśna. To pierwsza taka placówka prowadzona przez samorząd powiatu tarnowskiego. Obecnie mieszka w niej 16 dzieci – najmłodsze ma 1,5 roku. Docelowo ma się w niej znaleźć 26 wychowanków. Pieniądze na modernizację obiektu powiat pozyskał z UE.

W dworku w Rzuchowej, w którym kiedyś mieszkał znany profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Józef Dietl, a ostatnio wykorzystywany był dla potrzeb Domu Pomocy Społecznej, zamieszkały już pierwsze dzieci z powiatu tarnowskiego, które umieszczone zostały w tym miejscu decyzją sądów rodzinnych. Docelowo w placówce przebywać będzie mogło 26 dzieci – w dwóch grupach, którymi opiekować się będą oddzielne zespoły wychowawców, istnieć będzie też grupa usamodzielnienia.

pro1

Uroczystość oficjalnego otwarcia placówki zaszczycił swoją obecnością biskup Wiesław Lechowicz, który pogratulował samorządowi powiatowemu pomysłu i sprawnej realizacji przedsięwzięcia. Dzieciom życzył, aby w tym domu zawsze świeciło słońce, panowała radość i zadowolenie. Witając przybyłych gości starosta Mieczysław Kras wyraził nadzieję, że pokrzywdzone przez los dzieci dostaną tu choć trochę domowego ciepła. Odpowiedzialny za realizację inwestycji, wicestarosta Mirosław Banach przypomniał, że pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę budynku DPS w celu jego adaptacji na placówkę opiekuńczo-wychowawczą, udało się zdobyć ostatnim „rzutem na taśmę”. Przypomnijmy, że umowa z wykonawcą podpisana została we wrześniu 2010 roku. Wartość projektu oceniono na 949 tys. zł, inwestycja była współfinansowana w 70 procentach przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wymieniono instalacje wewnętrzne – elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Zmodernizowano kotłownię, zamontowano windę, przebudowane i odnowione zostały pomieszczenia, urządzono nowe łazienki, a ponadto zagospodarowano niewykorzystywane dotychczas poddasze, gdzie będą świetlice i pracownie komputerowe. Uszczelniono również dach i odnowiono częściowo elewację. Wkrótce dostarczone ma być jeszcze dodatkowe wyposażenie.

pro4

Wicestarosta Banach zaznacza, że władze powiatu wciąż uważają, iż najlepiej byłoby, aby dzieci, którymi z różnych przyczyn nie mogą opiekować się rodzice biologiczni trafiały do rodzin zastępczych. Nie ma jednak wystarczającej liczby chętnych do bycia rodzicami zastępczymi, a sytuacje, że dziecko dla jego dobra trzeba natychmiast odebrać rodzicom lub przenieść z rodziny zastępczej, zdarzają się niestety coraz częściej. Obecnie przeszło 150 dzieci z regionu tarnowskiego przebywa w domach dziecka w innych powiatach, nieraz w bardzo odległych miejscowościach, a więc z dala od rodziny np. od babci czy dziadka, którzy przez to mają utrudniony kontakt ze swoimi wnukami. W starostwie zdają sobie więc sprawę, że placówka w Rzuchowej nie zaspokoi w pełni zapotrzebowania. Dlatego myślą o lokalizacji dla dwóch podobnych, choć może nieco mniejszych, placówek w powiecie tarnowskim. Dodajmy, że dyrektorem uruchomionej placówki opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej została Jolanta Bałut, kierująca wcześniej ośrodkiem wsparcia dziennego w Lubczy, a patronem pierwszego Domu Dziecka w powiecie będzie bł. Karolina Kózka.

pro5

pro3