dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Tarnowscy Bohaterowie Września patronem szkoły w Narolu

narol0W miejscowości Narol na Podkarpaciu (pow. lubaczowski), w środę 14 września br., odbyła się uroczystość nadania imienia oraz przekazania sztandaru gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 Roku. W czasie uroczystości wielokrotnie przywoływano pamięć żołnierzy 16. pułku piechoty ziemi tarnowskiej, którzy we wrześniu 1939 r. walcząc w szeregach 6. Dywizji Piechoty Armii Kraków, zakończyli swój szlak bojowy na Roztoczu, staczając tam ostatnią bitwę.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, w czasie której narolskie gimnazjum otrzymało swój sztandar. Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę, a następnie odbył się uroczysty apel. W uroczystościach wzięła udział delegacja powiatu tarnowskiego. Starostę tarnowskiego reprezentował Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji, Ryszard Żądło, który w swoim wystąpieniu, podkreślił znaczenie współpracy samorządów na rzecz  kreowania polityki historycznej ukierunkowanej na edukację historyczną. Jako dobry przykład podał narolskie gimnazjum, które od kilku inicjuje działania patriotyczne na rzecz lokalnego środowiska. Ostatnim akcentem uroczystości był występ artystyczny uczniów gimnazjum oraz zwiedzanie wystawy „Śladami września – Garnizon Tarnów”,  opracowanej w 2009 r. przez Powiat Tarnowski oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Bitwa oddziałów 6. Dywizji Piechoty Armii Kraków gen. Bernarda Monda pod Narolem, zakończyła trzytygodniowe zmagania żołnierzy tarnowskiego 16. pułku piechoty w wojnie obronnej 1939 roku. Jednym z ostatnich żyjących żołnierzy biorących udział w walkach pod Narolem, jest płk rez. Zdzisław Baszak, prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK.

narol1

narol2