dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Promyk otwiera drzwi dla dzieci

Do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Rzuchowej w gminie Pleśna od 1 września wprowadzają się pierwsze dzieci. Prowadzona przez powiat tarnowski placówka pod nazwą „Promyk” tym samym oficjalnie rozpoczyna swoją działalność.

Jak zapowiada wicestarosta tarnowski Mirosław Banach dzieci w wieku od 3 lat będą tam mieszkać aż staną się pełnoletnie. – Dzieci z powiatu tarnowskiego już nie będą wysyłane z powodu braku miejsc w Tarnowie do placówek w innych województwach. Z rodziny, w której nie mogły przebywać z różnych względów, będą trafiać do Rzuchowej – zapowiada wicestarosta. W placówce dzieci będą uczone samodzielności, aby mogły wejść w dorosłe życie. Dziećmi zajmą się specjaliści, w większości absolwenci pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej. Na jednego wychowawcę przypadnie 3-4 dzieci. W „Promyku” ma mieszkać docelowo 26 dzieci. Wychowankowie podzieleni zostaną na trzy grupy wiekowe.

domdziecka

Placówka opiekuńczo-wychowawcza w Rzuchowej została zaadaptowana dzięki pieniądzom z  Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej w zabytkowym dworze mieścił się dom pomocy społecznej. Całkowity koszt to 665 tys. zł. Powiat tarnowski z własnego budżetu dołożył 300 tys. zł. W ramach prac, które trwały przez kilka miesięcy, obiekt został gruntownie przebudowany.  Wymienione zostały instalacje wewnętrzne, c.o. wraz z kotłownią, wodno-kanalizacyjna, gazowa i elektryczna. Niektóre pomieszczenia zostały zaadaptowane na cele użytkowe. Dzieci będą miały bardzo dobre warunki do rozwoju, ponieważ zaplanowano m.in. pomieszczenia do zajęć terapeutyczno-sportowych.