dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Huczne dożynki z Ryglicach - ZDJĘCIA

IMG_0700Koncertem zespołu Zakopower zakończyły się XIII dożynki powiatu tarnowskiego. Do Ryglic przyjechali rolnicy, aby podziękować za tegoroczne plony. Nie były one co prawda najlepsze, ale - jak podkreśalli gospodarze - trzeba podziękować za to, co udało sie zebrać z pól.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie od przemarszu korowodu, w którym znaleźli się rolnicy z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Ryglice. W kościele parafialnym pw. św. Katarzyny ks. Franciszek Kuczek odprawił Mszę św. podczas której dziękowano za zbiory. Po Eucharystii uczestnicy dożynek przeszli na ryglicki Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część oraz występy artystyczne. Tradycyjny „obrzęd chleba” poprowadził zespół „W kuźni u kowala” a starostowie dożynek Lesława Dominiewska z Zalasowej oraz Marek Wójcik z Ryglic przekazali bochen chleba staroście tarnowskiemu Mieczysławowi Krasowi i burmistrz Ryglic Teresie Połoskiej.

IMG_0863

W swoim wystąpieniu burmistrz Ryglic przedstawiła inicjatywy realizowane na terenie gminy mające służyć poprawie bytu mieszkańców. Przypomnijmy – w tym roku Ryglice świętują 10-lecie odzyskania paw miejskich. Z kolei starosta tarnowski Mieczysław Kras przedstawiał inwestycje zrealizowane na terenie powiatu tarnowskiego w ostatnich miesiącach. Wspomniał m.in. o modernizacji drogi z Tarnowa do Ryglic, która spowodowała, że trasa stała się bezpieczniejsza i poprawił się komfort jazdy. Starosta tarnowski wyraził przekonanie, że przyszły rok będzie łaskawszy dla rolników. – Tegoroczne plony nie są obfite, żniwa utrudniały deszcze, które spowodowały, że nie dało się wjechać w pole. Ale podziękujmy za to co mamy i prośmy, aby następne były lepsze – powiedział Mieczysław Kras. Starosta odebrał również z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej w Ryglicach wyróżnienie dla Starostwa Powiatowego - Zasłużony dla gminy Ryglice.

IMG_0938

Uczestnicy dożynek mogli następnie podziwiać piękne wieńce przygotowane przez delegacje z miejscowości na terenie gminy Ryglice. W konkursie zwyciężył wieniec z Uniszowej, który zakwalifikował się do powiatowego przeglądu wieńca dożynkowego. I w nim okazał się najlepszy w kategorii wieńca tradycyjnego, a kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec z gminy Tarnów.

Podczas dożynek wręczono również nagrody w konkursie „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Na scenie zaprezentowały się zespoły „W kuźni u kowala” oraz „Zalasowanie”. Dożynkowe święto zakończyło się wielkim koncertem zespołu Zakopower, który zagrał m.in. swój największy przebój „Boso”. Organizatorzy szacują, że w dożynkowym święcie uczestniczyło ponad 10 tys. osób.

IMG_1610

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria