dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Hołd i pamięć – 480. rocznica bitwy pod Obertynem

obertyn 0121 sierpnia 2011 r. w Obertynie na Ukrainie odbyły się obchody 480. rocznicy bitwy pod Obertynem, które obok uroczyście obchodzonej w Tarnowie – 16 maja br. 450. rocznicy śmierci hetmana Jana Tarnowskiego, były centralnymi uroczystościami „Roku Hetmana Jana Tarnowskiego”.

 

Obchody victorii obertyńskiej zostały zorganizowane przez Starostę Tarnowskiego i Prezydenta Miasta Tarnowa, przy współpracy z władzami samorządowymi na Ukrainie oraz polską społecznością Obertyna, skupioną przy parafii św. Piotra i Pawła oraz w Towarzystwie Kultury Polskiej. Obchodom rocznicowym patronował Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Konsul Polski we Lwowie.
W uroczystościach uczestniczyli miedzy innymi: Konsul RP Wojciech Biliński, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Zastępca Prezydenta Tarnowa Dorota Skrzyniarz, radni powiatu tarnowskiego, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie Ryszard Żądło,  Dyrektor Wydziału Marki Miasta Tarnowa Maria Zawada – Bilik, Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe z Tarnowa, nauczyciele i młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie oraz Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu oraz przedstawiciele Tarnowskiej  Konfederacji Motocyklistów „Wataha”.

Ze strony ukraińskiej obecni byli: Zastępca Przewodniczącego Wojewódzkiej Administracji w Iwanofrankowsku Roman Iwanicki, Deputat Wojewódzkiej Rady w Iwanofrankowsku Wołodymyr Szkwaryluk, Przewodniczący Powiatowej Administracji w Tłumaczu Wasyl Seniw, Przewodniczący Tłumackiej Powiatowej Rady w Tłumaczu Mychajło Wyszniewskij oraz Wójt Obertyna Olha Fedoryszyn.

obertyn 02

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Obertynie, podczas której kazanie wygłosił ks. Alfons Gurowski, inicjator odtworzenia krzyża upamiętniającego bitwę pod Obertynem, który został ustawiony na kopcu – w miejscu bitwy, w roku 2001 (oryginalny krzyż z 1931 r. został zniszczony w czasie II wojny światowej). Następnie uczestnicy obchodów udali się na wzgórze obertyńskie, gdzie odbyła się oficjalną część uroczystości. Ich preludium było odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy. Starosta Tarnowski Mieczysław Kras podkreślił w swoim przemówieniu, że hetman Jan Tarnowski jest najlepszą częścią  dziedzictwa historycznego Tarnowa, Powiatu Tarnowskiego i Ziemi Tarnowskiej, był wybitnym wodzem, mecenasem kultury, sztuki i nauki, politykiem oraz mężem stanu, który wywarł duży wpływ na dzieje naszej części Europy w XVI wieku. Najważniejszym momentem ceremonii było odsłonięcie okolicznościowej tablicy, upamiętniającej zwycięstwo Jana Tarnowskiego pod Obertynem, ufundowanej przez miasto Tarnów i powiat tarnowski, a wykonanej według projektu tuchowskiej artystki Ewy Fleszar. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Artur Zaucha, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Obertynie oraz ojciec z cerkwi greko-katolickiej w Obertynie. Pod krzyżem obertyńskim z nową tablicą złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd hetmanowi Tarnowskiemu i zwycięskiemu rycerstwu polskiemu spod Obertyna.

Trzecim punktem obchodów była okolicznościowa konferencja, poświęcona postaci hetmana Jana Tarnowskiego, która odbyła się w domu kultury w Obertynie. Uczestniczyło w niej ponad 200 osób. Podczas konferencji Ryszard Żądło, Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, przybliżył zebranym postać wybitnego hetmana i jego zasługi dla Tarnowa. Natomiast młodzież z II LO w Tarnowie wystąpiła ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność występem artystycznym.

Należy podkreślić niezwykłą atmosferę uroczystości. Wzruszenia nie kryła Julia Menszczykowa, prezes Towarzystwu Kultury Polskiej w Obertynie, która szczególnie dziękowała za zorganizowanie obchodów przedstawicielom powiatu tarnowskiego. Również władze i społeczność ukraińska z życzliwością odniosły się do całego przedsięwzięcia. Z kolei Starosta Tarnowski Mieczysław Kras podziękował za współpracę przy realizacji projektu upamiętnienia bitwy pod Obertynem ks. Arturowi Zausze, proboszczowi parafii w Obertynie, a także, na ręce Julii Menszczykowej, całej polskiej społeczności tej miejscowości. Powiat tarnowski ufundował także tablicę informacyjną oraz drogowskaz, wskazujący drogę na miejsce upamiętnienia bitwy obertyńskiej. Planowana jest również rewizyta ukraińska w powiecie tarnowskim z Przewodniczącym Rejonowej Adminsitracji w Tłumaczu i Wójt Oberyna na czele, które ma zaowocować podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy powiatem tarnowskim a rejonem tłumackim oraz gminą Skrzyszów a gminą Obertyn.

obertyn 03

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt