dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Dzieci znajdą swój dom

domdziecka0W Rzuchowej w gminie Pleśna dobiegają końca prace, po zakończeniu których otwarty zostanie dom dziecka prowadzony przez samorząd powiatu tarnowskiego. Powiat tarnowski zlikwidował kilka miesięcy temu Dom Pomocy Społecznej, który mieścił się w Rzuchowej. Pensjonariuszy było coraz mniej, ich utrzymanie natomiast z roku na rok było coraz większe. Budynek mieszczący się w zabytkowym dworze nie będzie stał jednak pusty.

- W zasadzie prace dobiegają końca, ponieważ pozostała tylko drobna kosmetyka – mówi Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.Już od września zamieszkają w nim najmłodsi, którzy mają znaleźć tam swój dom i opiekę. - Takiej placówki w powiecie tarnowskim nie ma, a potrzeba jest ogromna. Najmłodsi z naszego powiatu trafiali do domów dziecka położonych w różnych miejscach Polski. Teraz będą blisko – dodaje wicestarosta tarnowski.

domdziecka

Pierwsza w naszym regionie placówko opiekuńczo-wychowawcza została zaadaptowana dzięki pieniądzom z  Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To 665 tys. zł. Powiat tarnowski z własnego budżetu dołożył 300 tys. zł. Przez władze Małopolski projekt przedstawiony przez powiatowy samorząd został uznany za jeden z najlepszych i najciekawszych. W ramach prac, które trwają od kilku miesięcy, obiekt został gruntownie przebudowany.  Wymienione zostały instalacje wewnętrzne, c.o. wraz z kotłownią, wodno-kanalizacyjna, gazowa i elektryczna. Niektóre pomieszczenia zostały zaadaptowane na cele użytkowe. Dzieci będą miały bardzo dobre warunki do rozwoju, ponieważ zaplanowano m.in. pomieszczenia do zajęć terapeutyczno-sportowych. Docelowo w placówce ma się znaleźć dwadzieścioro ośmioro dzieci, z którymi będą pracować specjaliści z zakresu terapii, logopedii, rehabilitacji i innych.