dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Termomodernizacja w liceum

kop2Powiat tarnowski nadal inwestuje w nowoczesne rozwiązania, które mają doprowadzić do zmniejszenia kosztów eksploatacji obiektów należących do samorządu. Tak będzie w przypadku Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie. Słynie ono już z jedynej w naszym regionie kopuły astronomicznej.

Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie doczeka się termomodernizacji budynku. Będzie ocieplony, wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania oraz kotłowania. 2 lata temu powiat złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji - wspólnie z gminą Tuchów - pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w obszarze Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki” w ramach naboru do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”.

Pomimo bardzo dobrze przygotowanego wniosku nie zyskał on uznania. Nie zniechęciło to jednak samorządów do szukania innych źródeł finansowania. W 2011 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że projekt można będzie zrealizować.
- Zaktualizowany został audyt energetyczny, zlecono również wykonanie projektu technicznego ocieplenia w celu uzyskania pozwolenia budowlanego – mówi starosta tarnowski Mieczysław Kras.

Po zrealizowaniu inwestycji budynek zostanie docieplony, mniejsze będą koszty dostarczenia energii, spadną rachunki za ogrzewanie, nie będzie trzeba ponosić kosztów remontów i napraw wyeksploatowanych systemów ogrzewania. Do atmosfery dostanie się mniejsza ilość szkodliwych substancji. Koszt termomodernizacji to ponad 1 mln 078 tys. zł. Połowę z tego zdobyto właśnie w NFOŚiGW. Inwestycja ma zostać ukończona do 2013 r.

kop1

kop3