dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Spotkanie z dziennikarzami

Jan_Amor_TarnowskiPodczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie przedstawiono plany pobytu delegacji samorządowców na Ukrainie związane z obchodami 480. rocznicy bitwy pod Obertynem, umową z rejonem chmielnickim oraz dożynkami powiatu tarnowskiego.

22 sierpnia 1531 pod Obertynem starły się wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego z armią mołdawską. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Polaków. Powiat Tarnowski – wspólnie z miastem Tarnowem – ufundował tablicę pamiątkową w miejscu, w którym stoczono bitwę. Uroczystości odbędę się 21 sierpnia, w niedzielę. Honorowym patronatem objął je prof. Andrzej Kunert,  Sekretarz Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz Grzegorz Opaliński, Konsul Generalny RP we Lwowie. W uroczystościach weźmie udział młodzież z II LO w Tarnowie oraz z gimnazjum w Tarnowcu. Będzie także wystawa o rodzie Tarnowskich i sesja naukowa. W okolicach kurhanu zkrzyżem, miejscu bitwy, stanie tablica informacyjna w języku ukraińskim i polskim oraz angielskim. Znajdzie się na niej opis wydarzeń, które rozegrały się w 1531 r.

Tablica

Podczas pobytu na Ukrainie podpisane zostanie również porozumienie z rejonem chmielnickim. To rejon, w którym znajduje się Kuryłówka, miejsce urodzenia I.J. Paderewskiego, wielkiego patrioty, męża stanu i znakomitego muzyka. List intencyjny o współpracy starosta tarnowski podpisał w maju z przewodniczącym Państwowej Administracji Rejonu Chmielnickiego Olegiem Tomaszkiem. Teraz nastąpi sformalizowanie kontaktów, które mają polegać m.in. na wymianie kulturalnej. Tarnowska delegacja weźmie również udział w uroczystościach z okazji niepodległej Ukrainy.

Wicestarosta tarnowski Mirosław Banach zaprosił poprzez lokalne media do wzięcia udziału w dożynkach powiatu, które odbędą się 28 sierpnia w Ryglicach. – Pomimo, że zbiory w tym roku nie były najlepsze, podziękujemy za to, co rolnikom udało się zebrać – powiedział M. Banach. W trackie dożynek wręczone zostaną nagrody za udział w konkursie „Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Gwiazdą dożynek będzie zespół Zakopower, którego piosenka „Pójdę boso” znajduje się na szczytach list przebojów.

Obertyn