dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Akweny do inwentaryzacji

Z inicjatywy wicestarosty tarnowskiego Mirosława Banacha prowadzona jest inwentaryzacja wszystkich wyrobisk poeksploatacyjnych w powiecie tarnowskim. W starostwie chcą również wiedzieć, gdzie obecnie prowadzone jest wydobycie, w jaki sposób przeprowadzona zostanie rekultywacja i jakie są plany względem tych terenów po zalaniu ich wodą. Przygotowywane jest wystąpienie do marszałka Małopolski o uruchomienie specjalnego programu, z którego nie tylko samorządy, ale i prywatni przedsiębiorcy mogliby czerpać pieniądze na przystosowanie akwenów pod wypoczynek i rekreację.

Ze wstępnych informacji wynika, że obecnie w powiecie tarnowskim czynnych jest 39 kopalni. W sumie wydobycie prowadzone jest na obszarze 1200 hektarów. Najwięcej wykopalisk jest w gminie Radłów, gdzie działa 12 kopalni, które eksploatują 650 hektarów oraz w gminie Wierzchosławice (10 kopalni eksploatujących obszar przeszło 300 hektarów), ale kruszywo pozyskuje się także w gminach Wojnicz, Zakliczyn, Żabno i Wietrzychowice.

Mimo tego, że akwenów wodnych już jest sporo, a będzie jeszcze więcej, istnieje w tegorocze wakacje tylko jedno legalne kąpielisko – w Podlesiu Dębowym. Częściowo zagospodarowany został zbiornik w Radłowie, związek wędkarski dzierżawi wyrobiska w Niwce, Trzydniakach i Dębinie Zakrzowskiej, a pozostałe stawy to nieużytki rolne. Nie nadają się do przekwalifikowania w stawy hodowlane, bo są zdecydowanie za głębokie, z tego samego powodu nie mogą spełniać prawidłowo funkcji rekreacyjnej.

Według wicestarosty Mirosława Banacha niepokojące jest to, że nikogo nie przeraża powstawanie licznych zalanych dziur w ziemi, które pewnie po jakimś czasie będą zarastać wodnymi roślinami. W urzędach gmin mają problemy z określeniem, ile zbiorników znajduje się na ich terenie i jakie są dalsze plany względem nich, bo uznają, że nie jest to ich zadanie. Gdy wydobycie prowadzone jest na terenie do dwóch hektarów, to pozwolenie na eksploatację żwiru wydaje starostwo, a w przypadku większego obszaru, właściciele żwirowni formalności załatwiają w Urzędzie Marszałkowskim.

akwen

Nieporozumieniem jest, że ludzie z Tarnowa i okolic po pracy nie mają gdzie wypocząć nad wodą w sytuacji, gdy tyle w naszym powiecie powstaje zbiorników – twierdzi M. Banach. – Przecież wokół nich mógłby kręcić się niezły biznes. Jak duże jest zapotrzebowanie na wypoczynek nad wodą w godnych warunkach, pokazuje przykład Radłowa. A i działki w sąsiedztwie akwenów, dziś mające niewielką wartość, mogłyby być sprzedawane za naprawdę dobrą cenę. Wielu ludzi w mieście marzy o własnym domku kempingowym w pobliżu wody.

Z jego inicjatywy starostwo prowadzi inwentaryzację wszystkich zbiorników i czynnych wyrobisk, aby mieć dokładną wiedzę, gdzie się znajdują i jaki obszar zajmują. W powiecie chcą wiedzieć w jaki sposób przeprowadzana będzie ich rekultywacja i co się ma dziać z terenami po zakończeniu wydobycia.

Samorząd powiatowy zaapelował też do gmin o opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wokół wykopalisk, które ułatwiałyby inwestowanie w turystykę i wypoczynek nad wodą. Pozytywnie odpowiedziały już gminy Radłów i Wierzchosławice, do rozpoczęcia odpowiednich procedur w tym temacie przymierzają się w Wojniczu i Wietrzychowicach. – Wystąpimy do marszałka o uruchomienie specjalnego programu, z którego można byłoby czerpać pieniądze na zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych – zapowiada wicestarosta Banach. – Mógłby się rozwinąć cały przemysł okołoturystyczny – hotele z odnową biologiczną, bary, piwiarnie... Tym bardziej, że autostrada umożliwi szybkie docieranie tutaj mieszkańcom Krakowa.

Wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela ciepło wypowiada się o projekcie wicestarosty i uważa, że wręcz konieczne jest stworzenie kompleksowego programu zagospodarowania powstających wyrobisk pożwirowych w północnej części powiatu. Jeśli program będzie gotowy, to pieniądze w województwie na jego realizację na pewno się znajdą. – Przystąpiliśmy do zmiany wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest więc dobra okazja takiego zdefiniowania funkcji i charakteru tych terenów, aby natychmiast po zakończeniu wydobycia żwiru mogła się tam rozwijać turystyka. W tym celu, zainteresowane gminy przy udziale starosty, powinny spisać porozumienie – stwierdza R. Ciepiela.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt