dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Na Jaśkowym polu

Produkty regionalne z różnych części Małopolski promowane były podczas pierwszej imprezy pod nazwą „Na jaśkowym polu”, której współorganizatorem był powiat tarnowski oraz LGD „Dunajec Biała”.

W czasie imprezy promowane były ginące tradycje hodowlane i rękodzielnicze oraz popularyzowana zdrowa żywność i zdrowy styl życia. Publiczność miała okazję wybrać potrawę bądź produkt, który smakował jej najbardziej. Zwyciężył karp z Zatora przygotowany w trzech postaciach przez LGD Stowarzyszenia Dolina Karpia, drugie miejsce zajęły pierogi z kaszą z LGD Nad Białą Przemszą, natomiast trzecie miejsce zdobył chleb z rzepą od Stowarzyszenia Rozwoju Orawy. Nagrody wręczał wicestarosta tarnowski Mirosław Banach.

jas1

W programie imprezy znalazły się też pokazy koni rasy huculskiej i małopolskiej przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Sporym zainteresowaniem cieszył się też pokaz… podkuwania koni i tłoczenia soków przygotowany przez tłocznię Maurer z Zarzecza koło Łącka.

jas2

W trakcie imprezy zakończono także realizację projektu “Wschodnia Małopolska na Rowerze”. Rajd miał swoją meta w Rzuchowej. W oficjalnym przejeździe z Tarnowa do Rzuchowej wzięły udział 22 osoby. Pozostali uczestnicy dotarli na metę z innych regionów wschodniej Małopolski, m.in. z Tuchowa, Iwkowej, Skrzyszowa, Radłowa i Zakliczyna. Silną reprezentację wśród uczestników miała Sekcji Turystyki Kolarskiej – Polskie Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół-Świat Pracy”. Każdy z uczestników rajdu otrzymał komplet map oraz koszulkę promującą nasz projekt. W miejscu ześrodkowania uczestnicy wzięli udział w krótkim wyścigu na czas. „Wschodnia Małopolska na Rowerze” to projekt pięciu Lokalnych Grup Działania: Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju, Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, Stowarzyszenie “Kwartet na Przedgórzu”, Stowarzyszenie “Na Śliwkowym Szlaku” oraz Stowarzyszenie “Zielony Pierścień Tarnowa”.

jas3

jas4

Oprawę artystyczną zapewniał kapela ludowa "Pogórzanie" z Jastrzębiej oraz grupy artystyczne z Gwoźdzca. Wystąpiły dzieci oraz grupa dorposłych, które zaprezentowały folklor i obyczaje ziemi krakowskiej. Warto dodać, że organizatorem imprezy "Na jaśkowym polu" był Powiat Tarnowski wspólnie z LGD "Dunajec-Biała".

jas5

jas6