dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Powiat wspiera rozwój przedsiębiorczości

Powstanie Zakliczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej jest jednym z pomysłów na ożywienie przedsiębiorczości na terenie powiatu tarnowskiego. Działania władz Zakliczyna wspiera również Starostwo Powiatowe w Tarnowie - radni powiatu wyrazili zgodę na przekazanie gminie za darmo działki pod powstająca strefę, znajdującej się obok Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych .

– Istotne jest, że strefa zlokalizowana będzie obok prowadzonego przez nas zespołu szkół ponadgimnazjalnych – podkreśla wicestarosta tarnowski Mirosław Banach. – To ułatwi podejmowanie działań w celu zachęcania pracodawców do korzystania z usług absolwentów zawodowej szkoły. W gminie Zakliczyn zdają sobie sprawę, że droga do tego, aby u nich powstał obszar inwestycyjny na wzór Wojnickiego Zielonego Parku Przemysłowego jest jeszcze daleka, ale nie ukrywają, że chcą wzorować się na sąsiadach.

Na razie do dyspozycji inwestorów mają być przekazane cztery hektary gruntów, a w dalszej kolejności przewiduje się rozszerzenie strefy do dziesięciu hektarów. Teraz konieczne jest kompleksowe uzbrojenie terenów oraz wykonanie dróg dojazdowych. Samorząd gminny ubiega się o prawie milion euro dotacji na ten cel. Chce, aby inwestorzy mieli na wyciągnięcie ręki wszystko co niezbędne do prowadzenia biznesu. Kto zdecyduje się na zainwestowanie w tym miejscu, płacił będzie mniejsze podatki. Burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska liczy, że w zakładach, które tam powstaną, na początek zatrudnienie znajdzie około pięćdziesiąt osób.

Ważnym uzupełnieniem terenów inwestycyjnych w strefie będzie budowa i funkcjonowanie Inkubatora Technologii Informatycznych i Przemysłowych, który docelowo ma pomieścić 15 mikroprzedsiębiorstw (firmy zatrudniające do 9 osób). Celem funkcjonowania inkubatora jest udostępnienie przedsiębiorcom atrakcyjnie wyposażonych pomieszczeń biurowych, możliwość skorzystania przez nowe firmy i ich pracowników z szerokiego wachlarza usług doradczych, szkoleniowych, wsparcia prawnego, wsparcia w zakresie rachunkowości, a przede wszystkim zapoznania się z metodami transferu technologii przemysłowych, informatyzacji przedsięwzięć biznesowych oraz możliwości wspólnej reklamy i promocji. Nowoczesny obiekt nie tylko zapewni wsparcie lokalowe i merytoryczne dla przedsiębiorców, ale umożliwi także – poprzez utworzone Biuro Obsługi Zakliczyńskiej SAG – udział w projektach inwestycyjnych i programach wdrożeniowo-badawczych, krajowych i europejskich.
Szacunkowe koszty przedsięwzięcia wynoszą 8,5 mln zł brutto przy planowanym wsparciu ze strony funduszy europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę 6,5 mln zł. W efekcie w latach 2014 – 2020 w obszarze inwestycyjnym i inkubatorze przedsiębiorczości w Zakliczynie powinno rozpocząć funkcjonowanie 18 przedsiębiorstw zatrudniających razem minimum 75 osób.