dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Garnizon Tarnów w Sochaczewie

Wystawa planszowa "Śladami Września - Garnizon Tarnów" zaprezentowana została w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Zaprezentowano kilkadziesiąt arcyciekawych fotografii przedstawiających żołnierzy stacjonujących w Tarnowie w okresie międzywojennym - koszarowe życie codzienne żołnierzy 5 pułku strzelców konnych oraz 16 pułku piechoty, dni świąteczne pułków, ćwiczenia, musztrę. To w sumie około trzystu zdjęć.

Wystawa pokazana została przy okazji odbywającej się w Radziejowicach (Mazowieckie) konferencji poświęconej problematyce ochrony cmentarzy wojennych na terenie Polski. Czterodniowa konferencja, przygotowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z wojewodą mazowieckim, objęła część teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić nekropolie wojenne województwa mazowieckiego, m.in. cmentarze z okresu I wojny światowej w Guzowie i Złotej oraz miejsca spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r.: w Sochaczewie – Trojanowie, Iłowie, Granicy, Juliopolu i Ołtarzewie.

soch1

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej pokazana wkrótce zostanie również wystawa prezentujące szlak cmentarzy z I wojny światowej na terenie powiatu tarnowskiego, przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

soch2

soch3