dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

O szkolnej edukacji historycznej pod patronatem starosty tarnowskiego

24 maja 2011 r. w tarnowskim ratuszu odbyła się konferencja pt. „Wokół szkolnej edukacji historycznej”, będąca częścią projektu pt. „Małopolsko-Podkarpackie Spotkania Młodych Historyków”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Roman Ciepiela, Starosta Tarnowski Pan Mieczysław Kras, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Pan prof. dr hab. Stanisław Mikulski.

W spotkaniu wzięli udział historycy, nauczyciele historii, pracownicy naukowi, studenci z Rzeszowa i Tarnowa oraz młodzież ponadgimnazjalna. W części oficjalnej konferencji głos zabrał Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, który podziękował organizatorom za podjęcie takiego tematu konferencji oraz podkreślił rolę edukacji historycznej dla całokształtu pracy dydaktycznej i wychowawczej szkół. Następnie Wicestarosta Tarnowski wręczył nagrody laureatom II Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym, zorganizowanego pod patronatem Starosty Tarnowskiego.

DSC05576

Prof. dr hab. Edmund Juśko przywitał uczestników spotkania i przedstawił ideę konferencji. Jej gośćmi specjalnymi byli: Wiceprezes Zarządu Głównego PTH Zofia T. Kozłowska, autorka podręczników szkolnych z zakresu historii i ekspert MEN oraz prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu. W części merytorycznej konferencji wygłoszonych zostało
9 prelekcji, podejmujących tematykę związaną z edukacją historyczną: dr Paweł Juśko (Szkolna edukacja historyczna w opinii uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnowskiego), mgr Tomasz Czapla (Świadomość patriotyczna ucznia w świetle przeobrażeń współczesnej szkoły),
mgr Janusz Kozioł (Edukacja historyczna w muzeum), mgr Maciej Małozięć (Międzyprzedmiotowe ścieżki dydaktyczne w procesie edukacji historycznej na przykładzie „szlaku partyzanckiego”), mgr Bogusław Kleszczyński (Zastosowanie gier w edukacji historycznej), mgr Józef Parys (Edukacja w miejscach pamięci), mgr Grzegorz Kubacki (Rola doradcy metodycznego w szkolnej edukacji historycznej), dr Paweł Korzeniowski (Jak zainteresować ucznia historią? Historia wojskowa w nauczaniu szkolnym), mgr Mieczysław Czosnyka (Polonistyka w sojuszu z historią, czyli jak wykorzystywać wiedzę historyczną w nauczaniu języka polskiego).

DSC05593

Organizatorami konferencji byli: Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, natomiast partnerami: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, PTH Oddział w Rzeszowie oraz Studenckie Koło Naukowe „Semper Fidelis”.

DSC05630

DSC05656