dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

O historii diecezji na sesji naukowej

Jubileuszowi diecezji tarnowskiej została poświęcona sesja naukowa w Tarnowie zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Współorganizatorem był Wydział Teologiczny w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tematyka tegorocznej sesji nawiązywała do 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. Przypomniano historię, dużo mówiono także o współpracy z samorządem. M.in. nawiązywała do tego w swoim wykładzie dr Anna Gądek, która mówiła o przemianach w administracji rządowej i samorządowej w okresie istnienia diecezji. O pracy duszpasterskiej kapłanów diecezji w krajach byłego bloku wschodniego mówił podczas sesji ks. dr Marek Podgórski. Jednym z prelegentów był także ks. dr Marek Łabuz, który przybliżył historię diecezji. Mówił m.in. o zmianach granic i o tym, że diecezja została także zlikwidowana...

Sesja zorganizowana została po raz trzynasty. Od samego początku współorganizowana jest wspólnie z Biskupem Tarnowskim, który jest wraz ze Starostą Tarnowskim gospodarzem spotkania.

ikona_galeria