dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Sesja o dobrym gospodarzu

STA_0008Świetny gospodarz dóbr, znakomity wódź, był jednak gorszym politykiem. Takie są wnioski z sesji historycznej zorganizowanej w związku z 450. rocznicą śmierci jednego z najznamienitszych obywateli miasta i ziemi tarnowskiej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Urząd Miasta Tarnowa.

Dr hab. Mirosław Nagielski z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że pod  dowództwem Tarnowskiego po raz pierwszy Jagiellonowie zaczęli zwyciężać nie tylko na południowym wschodzie, ale i na terenie Księstwa Litewskiego w połowie lat 30-tych XVI wieku. Turystykę pola bitwy propaguje dr hab. Andrzej Olejko z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zwraca on uwagę na rolę pasjonatów, którzy obok zawodowych historyków mogą zrobić wiele dla popularyzacji wiedzy, np. odwiedzając miejsca tryumfu polskiego oręża na Wschodzie. - Można się tam wybrać z rodziną czy znajomymi - dodaje. Kolejne elementy obchodów jubileuszowego roku hetmana to lipcowe spotkanie przedstawicieli miast z Leliwą w herbie oraz rodzin Tarnowskich.

Oprócz sesji naukowej m.in. w sierpniu tego roku pod Obertynem, miejscu w którym hetman Tarnowski stoczył zwycięską bitwę z hospodarem mołdawskim, odbędą się uroczystości organizowane przez powiat tarnowski i miasto Tarnów. Znajdzie się tam pamiątkowa tablica, do Obertyna pojedzie młodzież, otwarta zostanie również wystawa o rodzie Tarnowskich.

STA_0004

STA_0011